Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebeklikten Çocukluğa Sağlıklı Dişler

Bebeklikten Çocukluğa Sağlıklı Dişler

Bebeklerde-ağız-ve-diş-sağlığı

 

Bebeğinizin 6. ayından itibaren ilk süt dişlerini çıkarmaya başlar.Süt dişleri bebeklerin gelişiminde önemlidir. Yiyeceklerin çiğnemesin de, konuşmada, estetik olarak güzel görünmede ve kalıcı dişlerin normal pozisyonda çıkmasında rol oynar.

Sağlıklı süt dişi dizisi için düzenli fırçalama, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve düzenli diş hekimi kontrolü gerekmektedir.

Fırçalama süt dişleri çıktığı zamandan itibaren yumuşak ve yaşa uygun fırçalarla günde 2 kez yapılmalıdır.Fırçalamada amaç tüm beyaz mine yüzeylerinin temizlenmesidir. Fırçalama diş etinden ağız içine doğru dairesel hareketlerle yemeklerden sonra yapılmalıdır.Fırçalamada çocuğun yaşına uygun fluoridli diş macunu sadece bezelye tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Yatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalıdır.

Çocuğumuzu ne zaman diş hekimine getirmeliyiz?

Çocuk kendi başına oturmaya başladıktan sonra ilk diş hekimi kontrolü yaptırılmalıdır. Çocuğunuzun ağzında herhangi bir problem olmasa bile, 6 ayda bir diş hekimine götürülmesi gerekir.6 ayda bir yapılacak kontrol,oluşabilecek problemlerin erken tespiti bakımından önemlidir.Ayrıca bu çocuğun diş hekimine ve kullanılan aletlere alışması ve diş hekimi korkusunun oluşmasında da rol oynar.

 

Biberon çürüğü  nedir ve nasıl önlenir?

Bebeklerde özellikle gece uykuya dalarken, biberonla uzun süre süt ve ya meyve suyu içmek dişlerin yaygın şekilde çürümesine neden olmaktadır. Bu yaygın çürüklerin temel nedenini, dişlerin uzun süre bu sıvılarla temas halinde olması oluşturulmaktadır. Bu nedenle gece boyunca bebeğe sadece su verilmesi doğrudur.

 

Çocuğumun ağzında yeni dişler çıkıyor!

6 yaş civarı ilk dişleri, n arkadaki süt dişlerinin arkasından ağız içine sürer, bu dişler çoğunlukla süt dişleri ile karşılaştırılır.Oysa kalıcı dişlerdir ve değişmezler.Bu dişlerin sağlığının korunması çocuğun çiğneyebilmesi, yüz ve çene kemiklerinin gelişmesinde büyük önem taşır.

 

Diş sağlığı açısından doğru beslenme nasıl olmalıdır?

Beslenmede özellikle öğün aralarında şeker ve çikolata gibi şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Ayrıca yine ara öğünlerden şekerli meyve suyu ve sodalı içecekler kısıtlanmalıdır. Şekerli rafine gıdaların yerine, meyve gibi doğal , sulu ve lif oranı yüksek gıdalar önerilmelidir.Özellikle yemek aralarında tatlı bir şeyler yenmek isteniyorsa”Diş Dostu” logosunu taşıyan ürünler tercih edilmelidir.Bu ürünler dişleri çürütmezler.

 

Geçtiğimiz günlerde Diş Dostu Derneğinin Diş Dostu bir klinikte Prof. Dr. Hakan Özyuvacı ‘dan da detaylı olarak Diş sağlığı hakkında bilgi aldık. Diş dostu Kliniklerde çocuklar için Koruyucu Tedavileri içeren paketlerinden bahsettiler. Diş dostu derneğine bağlı bu klinikler de yılda 2 kere kontrol muayeneleri içeren bu paket indirimli olarak yararlana biliyormuşuz. Altuğ için ben de ilk işim bu kliniklerden birine gidip, Altuğ’nun dişleri düzenli kontrol altında tutmak olacak.

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir