Ana Sayfa / Genel / Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Beslenme

31520132037316570500

 

Hamilelik boyunca anne adayının beslenmesinin bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi, metabolizması ev ileriki yaşlarda kronik hastalıklara yakalanma riski üzerinde etkili olduğu artık bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme, yanlış beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesş sadece bebeğinizin sağlıklı dünyaya gelmesinin değil,tüm hayatı boyunca sağlıklı olmasının da garantisidir.Yani siz yiyorsanız ve nasıl besleniyorsanız bebeğinizde öyle olacaktır.

Anne adayının yeterli ve dengeli beslenmesi neden önemli?

*Bebeğin sağlıklı dünyaya gelmesi

*Bebeğin büyüme ve gelişmesi için ihtiyaç duyduğu enerji ve besin öğelerinin sağlanması

*Anne adayının sağlığının korunması

*Anne besin depolarının korunması

*Anne adayının kilosunun korunması, yüksek tansiyon, gebelik şekeri gibi  sağlığını riske edebilecek sorunların en aza indirilmesi için  bu dönemde beslenme çok önemlidir.

Kimin için yemek?

Mutlaka şahit olmuşsunuzdur; hamile kadınlar,”iki kişilik yemeliyim!” gibi bir hisse kapılırlar. Çevrenizdeki insanlar da bu görüşü desteklediği için  kendilerini yemek yemek konusunda iyice şımartıp hamilelik süresince ihtiyaçlarından fazla yiyip kilo alırlar.Oysaki  yapılan çalışmalar eğer anne adayı dengeli ve yeterli besleniyorsa gebeliğin 20. haftasına kadar ilave bir enerji alımına ihtiyaç yoktur.

Anne adayının dikkat etmesi gereken nokta, yediği besinlerin miktarını değil de kalitesini arttırmaktır. Temel prensiniz bundan böyle zamanlı, kaliteli ve ölçülü beslenmek olmalıdır.

Check Also

Bebeklere su içirme yöntemleri

  Bebekler ek gıdaya başladıktan sonra su içmeye de başlarlar. Önce 1-2 küçük kaşıkla başlanmalı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir