Ana Sayfa / Genel / AĞLAYAN BEBEĞİ SAKİNLEŞTİRMENİN 21 YOLU

AĞLAYAN BEBEĞİ SAKİNLEŞTİRMENİN 21 YOLU

1-Sakin olun. Sizin sakin olmanız , bebeğiniz de etkileyecektir.
2-Bebeğinizin altını kontrol edin.
3-Bebeğinizn ateşi olup-olmadığını kontrol edin. Ensesine bakarak, anlayabilirsiniz.
4-Bebeğinizi emzirin.
5-Bebeğinizin gazı olup-olmadığını kontrol edin. her emzirmeden sonra mutlaka bebeğinizin gazını çıkartmasına yardımcı olun, masaj yapın.. O nu rahatlattıktan sonra uykuya geçmesiniz sağlayın..
6-Bebeğinizle yatmak. Bazen küçük bebeğinizin sadece size ihtiyacı vardır. Beraber yatarak, onun tüm ihtiyacını karşılamış olursunuz.

7-Bebeğiniz kucağınıza alıp, onun dışarıya bakacak şeklinde pozisyonda tutmaya çalışın.
8-Bebeğinize yumuşak şarkı veya sesler çıkararak, onu rahatlatmaya çalışın.
9-Bebeğiniz kucağınıza alıp, onunla dans edin. Sizinle beraber olması, teninizin teması onu rahatlatabilir.Kendini sizin yanınızda güven de hissedecektir.

10-Bebeğinizi sallayın. Bunu kucağınıza alarak, sallayabilirsiniz.Bu pozisyon , bebeğinizin anne karnındaki pozisyonunu hatırlatacağı için , onu rahatlatacaktır.
11-Bebeğinizi soyup, onu vücudunu kontrol edebilirsiniz. Vücudunda kızarıklık var mı?,bebek bezi acaba bebeğinizin bacağını sıkıştırmış mı?….
12-Sıcaklık ve su bebeğiniz yatıştırabilir. Bebeğiniz ılık su ile banyo yaptırabilirsiniz. İsterseniz suyuna lavanta yağı ekleyebilirsiniz.Lavanyanın yatıştırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

13-Bebeğinizin karnına ve sırtına dokunmak,bebeğiniz rahatlatacağı gibi anne-bebek arasındaki bağı da arttıracaktır.
14-Bebeğinize masaj yağı ile masaj yapmak..

15-Bebeğinize emziğini verebilirisniz. Bazen emme ihtiyacı olduğu zaman da bebeğiniz huzursuz olabilir.

16-Dış sesleri azaltın. Bazen bebeklerimiz dış etmenlerden de etkilenebiliriler. O nedenle ışıkları kısın, televizyonun yada müzikğin sesini kızın.. Bakacaksınız ki bebeğiniz rahtalamış.
17- Sıkı bir sıcak, yumuşak battaniye ile bebeğinizi kundaklamanız , onun sakinleşmesine  yardımcı olabilir .
18-Arabada bir yolculuk bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilir.. Titreşim ve yatıştırıcı bir ses bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.
19-Bebeğinizle dolsşmsys çıkmsk. Bebek arabası ile dışarı da yürüyüğş yapmak, hem sizin hem de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.
20-Ağlayan özellikle kolik bebeklere elektrik süpürgesi ve ya saç kurutma makinesinin sesini dinletmek , anne karnındaki dolaşımının sesine benzediğinden bebeğinizin rahatladığını görecekiniz.

21-Ne yaparsanız yapın, bebeğiniz halen  ağlıyorsa size evde yardımı olan birinden destek alın, eşiniz ,anneniz veya bebek bakıcınız olabilir. 

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir