Ana Sayfa / Genel / HASTA ÇOCUĞUN BESLENMESİ

HASTA ÇOCUĞUN BESLENMESİ

Hasta çocuğun beslenmesi hem anne -babalar için endişe kaynağıdır hem de çocuk için çoğu zaman stres ve rahatsızlık yaratır.Hastayken çocuğunuzun normalden daha az yemek yemesi sizi endişelendirmesin. Ateşli olmayan mikroplu hastalıklar sırasında bile çocuklarda iştasızlık gelişebilir.Ayrıca kusma ve ishal gib bazı hastalık belirtileri de yetersiz besin alımını daha da arttırabilir.

Önemli olan hasta çocuğun dengeli ve kaliteli biçimde beslenmesidir.Hasta çocuk sık sık ve azar azar beslenmelidir.İshal söz konusuysa, çocuğa enerjiden zengin muz, patates, yoğurt ve muhallebi gibi besinler verilmelidir.

Hasta çocuğun beslenmesinde bazen direnç arttırıcı vitamin ve mineral desteği sağlanması gerekebilir.Örneğin, ishal sırasında çinko desteğinin sağlanması, ishal süresini ve şiddetini azaltmaktadır.Hastalık sırasında yeni ek besinlere başlanmamlıdır.Açıkta satılan, kalitesinden ve hijyeninden emin olunmayan yiyecekler yedirilmemelidir.( Aslında bu tür gıdaların çocuk beslenmesinde asla yeri olmamalıdır.)
Çocuğun sağlık durumu düzeldikten sonraki bir hafta boyunca sık aralıklarla ve özenli beslenmesine devam edilmelidir.Nekahat döneminde ve sonrasında çoğu çocuk hastalık sırasında ortaya çıkan beslenme açığını kapatır.Ancak bu dönemde direnci düştüğü için kolayca tekrar hastalanabilir.

Kaynak: Yasamın İlk Yıllarında Çocuk Sağlığı ve Bakımı- Prof. Dr. Gülbin GÖKÇAY

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

One comment

  1. çok faydalı bir paylaşım olmuş, teşekkür edriz.

    Blogger annelerinden olarak artık bende takipteyim, bende beklerim 🙂 sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir