ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEĞİN SU İHTİYACI OLUR MU?

Anne sütüyle beslenen bebeklerin sıcak havalarda dahi sıvı ihityaçlarını anne sütüyle karşılayabilecekleri çok sayıda bilimsel çalışma vardır. O nedenşe ilk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklere su verilmesine gerek yoktur. Anne sütünün yapısı gereği ilk gelen süt bebeğinizin su ihtiyacını karşılayacaktır.Eğer kaşık maması veya devam sütü veriyorsanız, kaynatılmış ılıtılmış su verebilirsiniz.
Bebeğiniz ishal olursa, çok sayıda sulu dışkı kaybettiği suyu da yine , kaynamış su ile karşılamak gerekebilir.Bu dışkının sıklığı ve ne kadart sulu olduğu ile ilgilidir.Bebekte susuzluk belirtisi ortaya çıkması istenmediği için , bebek ishal olduğunda yine anne sütüne devam edilemesi ve daha sık emzirilmesi önerilmektedir.Bu arada da susuzluk belirtileri de yakından izlenmelidir.
Ancak önemli bir konuda bebeğiniz anne sütüyle besleniyorsa, bebeğiniz normal kpşullarda 6-8 kere yumuşak kaka yapacaktır. Bu durum anne sütünün mideden hızlı ve bağırsaklardan hızlı geçişi ile ilgilidir.İshal olarak yorumlanmamalıdır.Anne sütü ile beslenen bebekte önemli olan, bebeğin günlük dışkı sayısının alışılmıştan daha sık ve normalden daha sulu olmasıdır.Ancak bu durumda, ishalden bahsetmekten mümkün olabilir.Bebek ishal olduğunda ise sıvı ihtiyacı artar.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir