Ana Sayfa / Genel / ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEKTE GAZ SANCISI OLUR MU?

ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEKTE GAZ SANCISI OLUR MU?

Kolik bir başka deyişle ”İnfantil Kolik ”sağlıklı pek çok bebekte hayatın ilk üç ayı içinde sıklıkla görülen bir durumdur.

Bebek öğleden sonra özellikle de akşam üzerine doğru huzursuzlaşır. Akşamın ilk saatlerinde ise bu huzursuzluk yerine ağlamaya bırakır.Gece yarısına kadar devam eden bu sıkıntılı durum, bebeğin geç saatlerde uyumasıyla sona erer.Bu sırada bebek sıklıkla ayaklarını karnına çekerek gaz çıkarır ve bu dönemlerde yüzü kızarır, ağlamasının şiddeti artar. Bu tablo, bebeğin ani ve şiddetli karın ağrısı çektiğini düşündür.
Bu sıkıntılı durumla ilgili bilimsel çalışmalar da, koliğin nedeni olabileceği düşünülen faktörlerden biri olan beslenme şekli üzerinde çok çalışılmıştır. Pek çok çalışmada anne sütü ile beslenen bebeklerde infartil koliğin inek sütü veya biberon maması ile beslenen bebeklere oranla daha az görüldüğü belirlenmiştir.Ancak bu hiç görülmediği anlamına gelmez.Ayrıca ”infantil kolik”görülme sıklığı ile anne sütü ve diğer beslenme şekilleri arasında fark olmadığını savunan çalışmalar vardır.
Bu bilgiler ışığı altında bebeğin anne sütü aldığı dönemde infantil kolik tanısı alması şaşırtıcı değildir.

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir