Ana Sayfa / Genel / HAMİLELİKTE EGZERSİZ

HAMİLELİKTE EGZERSİZ

Hamilelik süresince egzersiz yapmanız özellikle önemlidir. Ancak, egzersiz yapmayı,bir çile veya vakit alan tatsız bir iş haline gelecek bir rutin olarak kurgulamamanız da önemlidir.

 Bedeninizi güçlendirmek için, hazırladığınız doğum kadar doğal yollar bulmalısınız. Yaptığınız egzersizleri çeşitlendirin ve günlük faaliyetleriniz ele alırken mümkün olduğunca sık egzersiz yapma alışkanlığı edinin.

Pek çok egzersizin aklınıza geldikçe yapılabildiğini fark edeceksiniz. Hatta bazıları sabah uyandığınızda yatağınızdayken veya gece yatmaya hazırlanırken bile yapılabilir.Eğer tempolu egzersize alışkınsanız, bu tür bir egzersizin bebeğinizin sağlığını riske atmayacağından emin olmak için doktorunuza danışın.

Düzenli egzersiz yapmanız temin etmenin en iyi yollarından biri, bir doğum öncesi spor ve egzersiz grubuna katılmaktır. Çoğunlukla, bu sınıflardaki anneler hamilelikleri ve yaklaşmakta olan doğumları konusunda oldukça iyimserlerdir.

Yürüyüş yapabileceğiniz en iyi egzersizlerden biridir.Bacaklarınızın yanısıra nefesinizi güçlendirmeye de yardımcı olur. Katı bir yürüyüş uygulaması takip etmeniz gerekmez ama fazladan biraz zamanı yaratmanın yollarını arayabilirsiniz; örneğin, arabanızı işyerinizin girişinden veya süpermarketten biraz uzağa park edebilirsiniz. Varacağınız yerin hemen yakınında olmayan bir girişi kullanın. İşteyken, başka bir yerden telefon etmek veya asansörle çıkmak yerine bina içinde yürümek için fırsat yaratın.Elinizden geldiğince sık yürüyün. Üzerinde yürüdüğünüz yüzeylerin düz ve güvenli olduğundan emin olun ve uygun ayakkabılar giyin.Temmpolu yürüyüş, hamileliğinizin başlangıcından ortalarına kadar olan dönem için şiyiydir.Ondan sonra, bebeğinizin çok fazla itilip kakılmaması için temponuzu biraz yavaşlatmak isteyebilirsiniz.

Check Also

Lohusalık Farkındalık Haftası

Lohusalık Farkındalık haftası 13-19 Mayıs tarihlerinde kutlanarak, farkındalık yaratıldı. Lohusalık; Doğumdan sonraki ilk 40 günlük …

2 Yorumlar

  1. Yaziı süper olmuş emegine saglık, ben 8 ay boyunca Pilates yaptım son ayımda ise hergün düzenli yürüyüşler havanın kötü olduğu dönemlerde bile sıkı sıkı giyip yürüdüm. Bu egzersizler hem çok istediğim normal dogumu kolaylaştırdı hemde doğumdan sonra çabuk toparladım

  2. Bu yazı çok yararlı, özellikle de bizim toplumumuzda eski kuşakların “aman sen hamilesin hareket etme, aman uzanma, aman eğilme” gibi yanlış inançlarına karşı doğruları söylediği için. Hamileliğim süresince koşmaya, yüzmeye ve yogaya devam ettim. haftanın her günü en az bir saatimi spora ayırdım ve çok şükür sorunsuz, rahat ve mutlu bir hamilelik geçirdim. Şu an son 4 haftamdayım ve koşma yürümeye çevrildi ama yoga ve yüzmeye devam ediyorum ve ne gereksiz kilo aldım ne de sağlık problemleri yaşadım – maşallah diyelim 🙂 Doktorunuz tarafından aksi önerilmedikçe aktif gebelik çok çok önemli gerçekten!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir