Çocuklarda Ayakkabı Seçimi

cocuklarda-ayakkabi-secimi-a48c4f2e-mszm

 

0 AY+

ÖZGÜRLÜK

Hayatınmın ilk yılalrında,çocuğunzun ayaklarını dış dünyadan uyarıları alabilmesi için mümkün olduğunca çıplak bırakmak önemlidir.

Yenidoğanlar için ,kalıbı olmayan, yumuşakmalzemeden üretilmiş,ayağı koruyan ve hareket özgürlüğü sağlayan ayakkabılar tercihedilmektedir.

5AY+

Bu dönemde,sonrakiaylarda kendi başına yapacağı keşif ve hareketlerin temeli atılıyor.Kas ve duyu gelişimi için ilk dnemeler gerçekleşiyor.

Çocuğunuzn yaptığı ilk hareketlere yardımcı olmak,ayakkabı gitidrmeye alıştırmak için kalıpsız ve hafifi ayakkabılar seçilmelidir.

9AY+

ESNEKLİK

Çocuğunuz dışdünyayadaha çok ilgiduymaya başlar ve ilk kşifleriniemekleme yolu ile yapmaya çalışır.

Bu dönemde hareket ve emekleme esnesında ayağın doğal hareketlerini bire bir takip eden, doğru noktalarda esneyen ,hafifi ve yumuşak tabanlı ayakkabılar tercih edilmelidir.

 

12AY+

UYARIM

Bu süreçte çocuğunuz ilk adımlarını atmaya başlar. Bu hareket sayesinde kaslar uyarılır ve doğru taban açısı oluşmaya başlar.

Bu yaşta sürekli uyaran birtabana sahip,hafifayakabılar giydiirlmesi tavsiye edilir.Tabanda herhengi bir yükseklik veya destek bulunmamalıdır.Sadece topuk kısmı ayağın kaymamsı için farklı birtaban formuna sahip olmalıdır.

AYAKKABI NASIL OLMALIDIR?

doğru bir ayakkabı ,ayağı sıkmaması için, esnek ve rahat olmalıdır.Ayağa ve parmaklara maksimum hareket özgürlüğü sağlamalıdır.

Kasları zorlamamak ve ayaklara ağırlık vermemek için ayakkabı hafif olmalıdır ve hava akışına olanak veren malzemelerden üretilmeldir. Ayakkabı tabanlığı,ayak tabanını hafifçe uyarmalı;pediatri uzmanları tarafından aksitavsiye edilmedikçe , en az 3-4 yaşına kadar ortopedik tabanlık kullanılmamalıdır.Bilimsel verilere göre,bir çocuğun düztaban olup olmadığı 3 yaşıdan önce anlaşılmaz.

DOĞRU NUMARA AYYAKABI NASIL ALINMALIDIR?

Doğru numaradaki ayakkabı, giydirildikten sonra burun ve baş parmak arasındaki mesafe ölçülerek seçilmelidir.4-5 mm boşluk olmalıdır. Sürtünmeden dolayı oluşabilecek soyulma nedeniyle büyük numara almaktan kaçınmak gerekir.Ayakkabı seçimi,çorap seçimi gibi numarasına uygun olarak yapılmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir