Ana Sayfa / Emzirme / Emziren AnneninBeslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Emziren AnneninBeslenmesi Nasıl Olmalıdır?

  imagesCAMJGQK8

 

Emziren anneler için enerji ve besin öğeleri öneilirken, kadınlar arasındaki kişisel farklılıklara göre belirlenmelidir.

-Anneler eski kilolarına dönmek için acele etmemeliler.Bu süre 6 ay ya da daha uzun süre olabilir. Bebekleri emzirdikçe eski kilolarına ulşamaları daha kolay olacaktır.

-Gebelik sırasında önerilenden daha fazla kilo almışsa , her ay 2 kilo kaybetmek normaldir. Ayda 2 kilodan fazla kayıp doğru olmayacaktır.

-Lohusalarda ilk 4 ay zayıflama diyeti uygulamamalıdır. Ancak unlu, yağlı ve şekerli besinleri aşırı yememeye dikkat edilmeldiri.

-Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır.

-Kalsiyum yönünden zengin olan, süt, yoğurt ve peynir belirtilen miktarlar da düzenli olarak tüketilmeldir.

-Hergün 1 yumurta ve 1 porsiyon etli sebze yemeği veya kuru baklagil yenmelidir.

-Kuru fasulye , nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekler, portakal,mandaline ,domates, maydanoz,roka,yeşil biber, taze soğan C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir.

-Vitamin açısından zengin sebze ve meyveler diyette her öğün olmalıdır.

-Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi ieren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmelmelidir.

-D vitamini besinlerde bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır.Bu nedenle emzikli anne güneşlenmeye özen göstermelidir.

-Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmaldır.Doğal besinlerden yeterince alınmayan iyot,ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.

-Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir, kalsiyum gibi mineraller açısından da zengindir.

-Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir.Çay kuşluk, ikindi gibi aralarda ve yemeklerden 1-2 saat sonra açık olarak tüketilmelidir.İçecekolarak ıhlamur,nane ,papatya, kuşburmu gibi bitkiçayları tercih edimelidir.

-Sebzelerin, makarna ve eriştenin haşlama suları dökülmemelidir.Kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller iyiyce yıkandıktan sonra ıslanmalıdır.

-Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ,ayran,limonata tercihedilmeliidr.

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir