Ana Sayfa / Emzirme / EMZİRME DÖNEMİNDE SIK SORULAR

EMZİRME DÖNEMİNDE SIK SORULAR

 

111

 

EMME REFLEKSİ ZAYIF BEBEK;

Eğer bebeğiniziemziriryorsanız ,hastaneden çıkmadan önce mutlaka hastanede bebek hemşirleriyle pritik yapın. Bunun yanı sıra;

-Hiçbir zaman bebeğe doğru yaklaşmayın, bebeği kendinize doğru çekin.Meme ucunuzla paralel olmasına dikkat edin.

– Bbebek dili içeride olarak ağzını açtığı anda ağzına memenize iyice dayayın.

-Oturduğunuz pozisyonun rahat olmasına dikkat edin.Siz ne kadar rahatsanız bebeğinizde o kadar rahat olup,güzelce emmetye devamedecektir.

PAMUKÇUK;

Bebeğin ağzında veya annenin meme ucunda oluşabilen bir mantar hastalığıdır. BU hasatlık sadece anne de veya bebeğin ağzı sürekli memede olduğu için ikisi de tedaviedilmelidir. Hr emzirme sonrasında , doktorunuzun ytavsiye ettiği bir mantar kremini kullanarak enfeksiyon gideebilirisiniz. Emzirmelerden sonra meme uçlarının hava temas ederek kuruması da bu tip enfeksiyonların oluşmasını önler.

MEME UÇLARINDA ÇATLAK

Ağırlılı olarak nedeniyanlış emzirmedir. Doğru emzirme ile bu sorun ortadan kalakabilir. Ancak memedeki çatlakların iyileşmesi için zamana ve tedaviye ihtiyaç vardır. Bu aşamada doktorunuzunönereceği pomadları kullanabilirisiniz. Ama bu aşamaya gelmeden önce alınabilecek en kolay önlem mem başlarının aşırı kurumalarını engellemektir.Bunun için; emzirmeden sonra memenizin hava ile temas ederek kurumasını sağlayın ve meme başında kalan sütü silerek temzileyin. Meme uçalrınızda hafif bir acı hissettiğiniz zamana,emzirme sonrsoında meme başlarınız için E vitamin kapsdül alın ve delip içindeki sıvıyı göğüs uçlarınıza sürün. Açık havada iyice kurusun. Ardından dagöpğüs pedi yerine göğüs kalkanı kullanın.

MEME İLTİHABI ( MASTİT)

Mikrobik bir enfeksiyon sonucu memenin birbölümü kızarır, meme yüzeyi sıcak ve hassastır.Diğer belirtileri ateş ve ağrıdır. Tedavisi için antibiyotik kullanılması ve emzirerek ya da sağarak memenin boşaltılması gerekir. Tedavi sırasında ağrı kesiciler de kullanılabilir. Annenin dinlenmesi tedaviyihızlandırı.

TIKANMIŞ SÜT KANALLARI,

Bu durum da memede kızarıklık ve hassaslaşmaya yol açar.Ancak ateş ve ağrı olmaz. Bu durumun tek tedavisi emzirmektir. Eğer emzirmenize rağmen göğüsler boşalmazsa, elle veya pompa yardımıyla göğüslerinizi boşaltmalısınız.Memye yapılacaksıcak kompres memenin boşaltılmasına yardımcı olacaktır. Sıcak kompres ardından emzirme ve pompa ile boşaltma.Bunların da ardından soğuk kompres anneyi rahatlatacaktır.

GÖĞÜSLERDE ŞİŞKİNLİK;

Nedeni emzirme aralarının uzuzn olması yada göğüsleri boşaltacak kadar emzirmeme olabilir. Bu durumda mutlaka göğüslerinizi sağarak boşaltmalısınız. Özellikle göğüslere yapacağınız sıcak duş veya sıcak kompres ,elle uç kısımlarını hafifçe sıkarak sağarsanzı daha iyi sonuç alırsdınız. Eğer bebeğiniz yakınınızdaysa, şişkinlik hafifler hafiflemez bebeğinizi emzirmeye başlayın.

GÖĞÜSLERDEN SÜTSIZMASI;

Genellikle emzirme saati geciktiğinde olur. Ancak birmağaza da alışveriş yaparken herhangibirbebek ağlaması duyduğunuzda da sütünüz sızabilir. En doğru çözüm emzirme aralarını fazla uzatmamaktır. Ancak eğer zorunlu olarak bu ara uzayacaksa, sızıntıların elbisenize geçmesini önlemek için göğüs pedi kullanabilirisiniz.

BEBEĞİN KİLO ALIMI;

Herşeyden önce, yeterince su içtiğinizden, dengeli beslendiğinizden ve bebeğinizi yeyetrlisıklıkta emzirdiğinizden emin olun. Emzirilen bebekte kilo alımının az olması, genellikle bir memenin emzirilmesinden kaynaklanır.Zira en besleyici ve yağlı süt, memenin boşaltılamasına yakın gelir.

SÜT GELİRKEN ACI DUYMA;

Emzirmeyle birlikte karın bölgesine kramp girmesi, birçok annede özellikledoğumdan sonralki ilk günlerde rastlanan birdurumdur.Zira sütün salınmasıyla ,rahmin kasılması aynı hormonun salgılanmasıyla gerçekleşir. Bu krempları hafifletmekiçin , emzirmeden önce ,doğum sırasında uyguladıuğınız nefes ala tekniklerini kullanabilirsiniz. Eğer memelerinizde iğne batma hissi duyuyorsanız,bebeğinizi sık sık emzirmelisiniz.

EMZİRİRKEN İŞE DÖNME;

Doğum sonrasında en az 5-6 hafta bebeğinizi sadece emzirerek beslediyseniz,vücudunuzun süt üretimini de yeterli seviyeye çıkarttınız demektir. Bundan sonra bebeğinizin yanında olduğunuzda sadece emzirerek, uzakta olduğunuzda da daha önceden sağdığınız sütünüzü biberonla verdirerek  onu anne sütüyle beslemeye devam edebilrisiniz. Burada dikkat edilmesi gereken, bebeğinizle birlikte iken onu daha sık emzirmenizdir.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir