Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılmalı?

 

1625720_10152035969100267_5208990735571308668_n

CİLT BAKIMI,

-Doğumdan sonraki 1-2 içinde bebeğinizin cildikuru birhal alır ve eklem yerlerindeki deri kıvrımları tahriş olup, çatlayabilir.Bu nedenele alerjşk olmayan, PH’ı uygun birlosyon ya ada süt ile bebeğinizin cildini günde 1-2 kez nemlendirmelisiniz.

-Bebek yağını cilde direkt sürmek, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.Bu nedenle sadece banyo sırasında ve sulandırılarak kullanamak uygundur.

-Doğumdan sonra bebeğinizin cildinde toksit eritem denilen döküntüler belirebilir.Bu döküntüler sivilce tarzında sarı-beyaz uçlu ve kırmızı renklidir.1 Hafta 10 gün içinde geçmesi beklenen bu döküntüler normaldir ve çok yoğun olmadığı sürece herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Ancak eğer döküntüler çoğalırsa çocuk hekimine danışınız.

-Pişik oluşumunu önlemek için bebeğinizin alt bezini mutlaka her emzirme öncesinde ve sonrasında kontrol edin.Bebekler anne sütü ile beslendiklerinde pişik daha az görülmektedir.Ancak altlarında uzun süre kalan kirli bezler pişikoluşımunu hızlandırı.

-Eğer bebeğinizin poposunda kızarıklık fark ettiyseniz, her alt bezi değişiminde mutlaka koruyucu birpişik kremi kullanmanzı yararlı olacaktır.

-Kızarıklık ilerler ve cilt bütünlüğü bozulursa mutlaka çocuk hekimine danışın ve doktorunuzn önerdiği tedavi edici omadları kullanın.

-Bebeğinizin kıyafetlerini özellikle pamuklu ve alerjik olmayan kumaşları tercih edin. Ayrıca bebeğinizi ortamın ısısına göre giydirin.

 

GÖBEK BAKIMI,

-Göbek kordonunun yaklaşık 1 hafta- 10 gün içinde kuruyarak düşmesibeklenir.Bu süre içinde hemkurumayı kolaylaştırmak hem de  enfeksiyonu önlemek amacıyla bebeğe göbek bakımı yapmalısınız.

-Göbek bakımını, bebeğinizin alt bezi değişimlerinde ve her banyodan sonra olmak üzere günde 3-4 kez yapın.

-Göbek bağı düştüğü gün bebeğinizi yıkamayın.

-Göbek bağının en geç 2 hafta içinde düşmesi beklenir. Bu süre içinde göbekte kanama,etrfaında kızarıklık,sıcaklık ya da akıntı olursa mutlaka çocuk hekiminizle konuşun.

 

GÖZ-KULAK VE BURUN BAKIMI

-Bebeğinizin gözlerine özel bakımyapmanıza gerek yoktur.

-Eğer çapaklanma varsa, günde 1 defa kaynatılmış ,ılıtılmış su ile  ıslatılmış streil gazlı bez ile göz pınarından dışarıya doğru tek bir hareketle silin. Diğer göz için yeni gaz bezi kullanın.

-eğer bebeğinizin göz kapaklarında ödem, silindiği halde tekrarlayan sarı-yeşil renkli çapaklanma  ya da akıntı olursa mutlaka çocuk hekimine danışın.

-Yenidoğan bebeklerin burnu, bulunduğu ortamın kuru olmasından dolayı sıklıkla tıkanabilir.Bebekler ağlamaları dışında sadece burunlarının açık olması önemlidir.Bebeğinizin burnu tıkalı ise günde 2-3 kez serum fizyolojik damla damlatabilrisiniz.Bebeğinizin başını 45 derecelik açı ile yüksekte tutup, her iki burun deliğine 1-2 damla damlatmanız yeterli olacaktır.Bebeğin bulunduğu ortamın havasını nemlendirmek de burnunun tıkanmasını önelyebilir.

-Özellikle banyo sonrası bebeğinizin kulaklarının ıslak  kalmaması için bebeklere uygun kulak çubuğu ile dış kulak çevresini ve kulak kepçesinin kıvrım yerlerini iyice silerek kurulayınız.Ancak kulak çubuğunu kulak deliğine sokmamaya özen gösterin.

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir