HAMİLELİK DÖNEMİNDE SEYAHAT EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENELER

 

hamile

Hamileleik bir hastalık durumu olmadığı için herşeyinizi kısıtlamanız gerekmiyor. Bazı küçük önlemler ve ipuçları ile tüm hamileliğiniz boyunca seyahatlarinize devam edebilrisiniz.

ARABA İLE SEYAHAT,

Hamilelikte otomobil seyahatini kısıtlamak için hiçbir gereklilik yktur, burada dikkat edilmesigereken nokta kendi rahatınızı sağlamanızdır. Özellikle uzun yolculuklarda tuvalet ihtiyacı ve uzun süre oturmanın zararlarından korunmak için sık aralıklarla mola vermek gereklidir.Benzer şekilde belirli bir haftaya kadar hamileyken araba kullanmanızda da sakınca yoktur. Özellikle son aya gelindiğinde araba kullanmak bebeği tehlikeye atabilir.

images

Araba ,otobüs,uçak… Hnagi taşıt aracı oluersa olsun , yolculuklarınız sırasında mutlaka emnşiyet kemeri kullanmalısınız.Emniyet kemerikullanırken karnınızın üstündendeğil altından geçmesine ve kalçalarınız hizasında olmasına dikkat etmelisiniz.Eğer hamileyken otomobilinizle yolculuk ederken kaza geçirirsenzi,mutlaka bir sağlık buruluşuna başvurmalısınız. Kazanın hafif olması durumunda bile bunu ihmal etmeyin.

UÇAKLA SEYAHAT;

images1

Hamile iken uçak yolculuğu yapmöak çoğu kez kadınlarda endişe yaratır. Uçak firmalarının hamile olduğunu beyan den kadınlardan uçabilir raporu istemesi ise bu korkuları şiddetlendirrir.Oysa hamilelikte uçak yolculuğu,kanama,şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve ya erken doğumöyküsü gibi yüksek risk faktörlerinin olmadığı durumlarda son derece güvenlidir.

Herjangi birtıbbi komplikasyon yoksa ,kaernınızda ikiz ya da üçüz bebek taşımıyorsanız ya da adaha önce erken doğum yapmadıysanız ,hamileleiğinizin 36. haftasına kadar kabin basıncı ayarlı uçaklarla yolculuk edebilrisiniz.

Uçağa biniş sırasında sorun yaşamamak ve hatta uçuşu kaçırmmaak için doktorunuzdan uçak yolculuğu yapmnanızda bir sakınca yoktur raporu alıp, bunu tüm uçuşlarınızda yanınızda taşımanızda  uygun olacaktır.Her havayplu şirketinin kendine ait politikaları ve yaklaşımları vardır. Rezervasyon yaptırırken seyahatinize engel herjhangibir yaklaşım olupolmadığını araştırın. Hamileliğiniz sırasında uçak yolculuğun çıkarken dönüş zamanında kaç haftalık olacağınızı ve yeni bir rapor gerekip gerekmediğini  kontrol etmeyi unutmayın.

Hava alanına girerken geçtiğim kapı ve dedektörler bebeğime zarara verir mi? ” sorusuçok sık sorulan sorulardandır.Bu sorunun cevabı Hayırdır.Hva alanlarının girirşindeki dedektörler metal dedektörleridir ve X ışını ile çalışmazlar. Bu nedenle bu kapılardan güvenle geçebilrisiniz.

TERN VEYA OTOBÜSE SEYEHAT,

Trende de tobüste de yapılacak olan şey aslında çok kolaydır. Aranıza yaslanıp, dinlenmek. Hamilelikte tren yolculuğunu daha keyifli hale getirebilmek için bazı basit önlemler işinize yarayacaktır.Öncelikle eğer gideceğiniz mesafe ya da süre uzunsa biraz daha fazla ücret ödeyip, yataklı vagondan yer almayı mutlaka düşünmelisiniz.Kompartmanızı alırken tekerleğin  üzerinde olmamasıdaha iyidir. Çünkü tekerlek sesi uyumanız engel olabilri.Trendeki restorandan  hazırlanması kolay ancak her zaman taze olmayan ve oldukaç yüksek  fiyatlaradan satılan yiyecekler bulınur. Bu nedenle kendinize yiyecekolarak temizliğinden emin olduğunuz salata ve çiğ yenebilen sebze yemekeleri hazırlayabilrisiniz.

Otobüs yolculuğunu kolaylaştımak için bazıküçük önlemler alabilirsiniz. Öncelikle eğer otobüste boşkltuk varsa yanınızdaki kişiden o koltuğa geçmesinizrica edebilirisiniz ve böylece ayaklarınızı uzatabilirsiniz.Otobüsler genelde gereğinden fazla sıcak olurlar. Pencere açma gibi birşansınız da olmadığı için kat kat çıkarabileceğiniz şekilde giyinin. Otobüslerde genelde yol tutma ve midesi bulanan yolcular için poşetler bulunmaz. Tatsız bir durumla karşılaşmammak için özelliklehamileleiğinizin erken döneminde kendipoşizi yanınızda bulundurun.

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.