HAMİLELİKTE DAHA AZ MİDE SORUNU YAŞAK İÇİN NE YAPMALI?

gebe1

 

Gebelik hormonlarının etkisiie bulantı, midede dolgunluk-yanma,bazı gıdalardan uzklaşma, karında şişişlik ve gaz hissi sık yaşanan şikayetlerdirBu şikayetler en günlük hayatı etkilyecek ve yaşam kalitesini bozacak düzeylerde olabilir.

Bayanların büyük kısmı bu dönemde daha duygusal , daha hassas olurlar ve sıkıntılar karşısınd ha kolay umutsuzluğa kapılabilirler. Sindirim sistemi ruhsal durumdan çok etkilenir ve bu da bir kısır döngünün başlangıcı olabilir. Gebeliğin ilk 3-4 ayında daha sık yaşanabileb bu sorunlar, çoğunlukla hafif ve orta düzeydedir.Yaşam biçimi ve beslenme ie igili bazı düzenlemelerltaham edlbiliAncak zaman zamnne adaylarının bu ikaytlei çok şidd olabimektedi.ırı bulantı  ve kusma il biiiiiiiiiiiiiire annenin be beeğin beslenmesini tehdt edcek tablo hiperemesis gravidarumun ‘un olşm söz knusudur. durumda yakın tıbbi taip ve gkrse hatanede yatırılarak ilaç ve serum desteği gerekebilir.

Hamilelikte mide sorunlarını az yaşayabilmek için;

-Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren düzenli bir yaşam uygulamaya çalışın.Yeterince uyuyun. Alkol, sigara ve ilaçlardan uzak durun.Düzenli ve sağlıklı beslenin. Özellikle kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu unutmayın.

-Sık sık ve az miktarlarda yemek yiyin. Öğünlerde beyaz ekmek, khaşlanmış patates, yağsız makaran gibi ilaveler midenizi rahatlatır. Susuz kalmamaya dikkat edin. Böylece bağırsaklarınız daha da düzenli çalışır.

-Bazı gıdaları diyetinizden çıkarabilirisiniz. Yağlı, baharatlı, gaz yapıcı yiyecekler ile keskin kokular rahatsızx edici olabilir.Bazen kendi pişirdiğiniz yemeği yemekte zorlanabilirisiniz. Bu durumda ya o yemeği bir gün sonra tüketin ya da güvendiğiniz biri siz mutfakta yokken pişirsiin. Anneler bu konuda harikalar.

-Gebeliğin son aylarında belirginleşene reflü tipi yakınmalarada, akşam yemeğinin erken saatte yenilmesi ve yatak başının yükseltilmesi yararlı olur. Doktorunuz önerirsegebelikte kullanılan bazı ileçleri alabilirisiniz.

-Doktorunuzun bilgisi dahilinde yürüyüş ve yüzme gibi düzenli egzersizler yapabilirisiniz. Spor endişe ve gerginliği de azaltır.

_eşiniz ve ailenbizle daha açok vakit geçirmeye çalışın,onların desteği size güç verir.

 

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir