SANCI VE DOĞUMUN GÜCÜ

gebe

 

Sancıların ve gerilimin, doğumun doğal akışında ilerlemesini sağlayan şeyler arasında olduğunu akılda tutmak gerekir. Ağrıyı ortadan kaldırmaya çalışmadan önce, niye iki kere düşünmeniz gerektiğini gösteren şeyler şunlardır;

1- Doğum sancılarına karşı salgılanan stres hormonları bebeğinizin hipoksiye ( kanda oksijen seviyesinin düşmesi)karşı koruduğu gibi akciğerlerini de doğduktan hemen sonra nefes almaya hazırlarlar.

2-”Ağrı anneye rehberlik eder. Genellikle annenin rahatlamak için yaptığı duruş değişiklikleri ve davranışlar aynı zamanda doğum sürecinin gerektiği gibi ilerlemesine veya bebeğin doğabilmek için doğru konum kazanmasına yardımcı olan duruş ve davranışlardır.Ağrıyı ortadan kaldırdığınız zaman, bu geri besleme mekanizmasını da öldürmüş olursunuz.”

3-Ağrıyı ortadan kaldırmak normal doğum için hayati öneme sahip başka geri besleme  döngülerine zarar verir.”rahim boynunda  ve daha sonra pelvik taban kasları ve vaginada bulunan sinirler ağrının yanı sıra, esneme almaçları hipofiz bezine daha fazla oksitosin salgılanması için sinyal gönderir ki bu da doğum sancılarının temposunu arttırır ve rahim boyunun daha da açılmasını sağlar. Ve ıkınma ihtiyacı hissettirir.sinirleri epiduralle uyuşturmanız halinde, bütün bu olumlu geri besleme mekanizmasını da ortadan kaldırmış olursunuz.”

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir