Ana Sayfa / Doğum / Yürümek veya Çömelmek doğumu çabuklaştırır mı?

Yürümek veya Çömelmek doğumu çabuklaştırır mı?

photo_30032009180008_4154

 

Sırt üstü yatmış, bacakları muayene koltuğunun askılarında acı içinde bağırarak doğum yapan geleneksel kadın görüntüsü ile bir kadının şimdilerde doğum sancılarının  ilk saatlerini geçirme şekli birbirinden çok farklıdır. Kadınlar, artık sıklıkla, kalabildikleri  kadar dik pozisyonda kalmaya ve hatta yer çekiminin bebeğin başının inmesine yardımcı olaması ve serviskse basınç uygulayarak açıklamasını sağlaması umuduyla , uzun bir yürüyüş yapmaya teşvik edilmelidirler.

Bu inanç o kadar güçlüdür ki, aslında yatmayı tercih ediyor olsanız bile, kendinizi gayretli bir ebenin kolunda hastane koridorlarını arşınlarken bulabilirsiniz. Ayrıca,eğer yatarsanız bunun, kasılmaların kuvvetlendirilmesi  için ilaç verilmesinden tutun da forsepsle doğurmak veya sezeryan olmak için acilen ameliyathaneye götürülmeye kadar varan, gittikçe zorlaşntıbbi müdahaleleri tetikleyeceği konusunda korkutucu hikayelerde duyabilirsiniz.

Bazı çalışmalar, kadınların ayakta olduklarında yattıklarına göre daha fazla kasılmalar yaşadıklarını ve böylece dik olan kadınlarda doğumun daha hızlı ilerleyeceğini ortaya çıkartmıştır. Her ne kadar bu bulgu kısmen doğru olsa da, yarattığı etki o kadar da muazzam değildir. Toplam 3706 kadını içeren 21 adet çalışma incelendiğinde,doğumun ilk dönemlerinin, dik pozisyonda duran kadınlarda, yatan kadınlara göre ortalama bir saat daha kısa sürdüğü bulundu. Ayrıca dik pozisyonda duran kadınların biraz daha seyrek olarak epidural talebinde bulunduğu ama diğer ağrı kesicilerin kullanımında herhangi bir farklılık olmadığı da gözlemlenmiştir.

Buna rağmen , yatar pozisyonda olmanın normal doğum olasılığını düşürdüğü konusunda da fazla bir kanıt yoktur; sorunsuz normal doğum ve aletli doğum oranları eşittir ve sezeryan oranı dikey pozisyonda duran kadınlarda birazcık daha düşüktür ama bu fark rastlantısal olabilecek kadar küçüktğr.

Daha ayrıntılı analizler yapıldığında, yürümenin normal bir şekilde oturmaktan veya yatakta diz üstü durmaktan bir üstünlük olmadığı , farkı yaratanın uzanıp yatmak olduğu bulundu. Bu durumda da araştırmay yazanlar, kadınlara doğum başladığında hangi pozisyonda rahat ediyorlarsa  öyle durmalarının , ama uzun süre yatarak vakit geçirmemelerinin tavsiye edilmesi gerektiği sonucuna vardılar.

Sancıların ikinci dönemine gelip de bebeğin başının doğum kanalına girmesinden sonra da çömelme pozisyonuna geçmek işleri biraz hızlandırabilir.Ama bu pozisyonda uzun süre durmak için bacak kaslarınızın yeterli derecede kuvvetli olup olmadığı da başka bir konudur.Yirmi ayrı araştırma incelendiğinde, doğumun ikinci evresinin ayakta duran veya çömelen kadınlarda, yatanlara oranla dört buçuk dakika daha kısaldığı görülmüş. Yalnız bu araştırmaların kalitesi düşük bulunmuştur. Dik pozisyonda duran kadınlarda daha az sayıda epizyotomi yapılmasına rağmen daha çok yırtık görülmüş.

Kaynak; Gebeloji

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir