Anne sütü verirken neler oluyor?

 

n616177102_1083295_9164

Dünyanın en doğal işlemlerinden biri olmasına rağmen bebeklerin sütü göğüslerden çekme mekanizmasınn nasıl işlediği yakn zamanlara kadar açıkça bilinmiyordu. Bazıları bebeklerin sütü aynı sütçülerin ineğin memelerini sıkarak sağması gibi, meme başını ağzında yoğurup skıştırarak sağdığın diğerleri ise emme gücü ile çektiğini düşünüyorlardı.

Bu sır nihayet ,Avustralyalu araştırmacıların meme emmekte olan bebeklerin ultrason görüntüleri ile ağızlarında yarattıkları vakumun ölçümlerini birleştirmeleri sayesinde 2010 yılında çözüldü. Crawley’deki University of Western Australia’dan araştrmayı yönten Donna Geddes ”Bu hiçbir şekilde bir sağma işlemi değildir.”diyor.”Burada gözlemlediğimiz, sütün dilin aşağıya inerek vakum oluştuğu sırada göğüsten çıkmasıdır.”

Ayrıca meme emmek için çabalayan bebeklerin başarıyla meme emenlere göre daha az vakum oluşturabildiklerini buldudlar ki bu da erken doğan bebeklerin neden meme emmek için çok uğraştıklarını açıklamaya yardımcı olur: ağız kasları henüz yeterl,i vakumu oluşturacak güce sahip değildir.

Bu araştırma ayrıca süt verebilmek ,çin meme başının acıtılarak ezilmesi veya defortme edilmesine de gerek olmadığını vurgulamaktadır. Eğer göğüs uçlarınız bebeğinizin ağzından deforme olmuş bir halde çıkıyorsa , bu büyük ihtimalle bebek meme ucunu iyice kavrayamıyor demektir ve bu durumda yapmanız gereken ya emzirirken meme ucunu farklı yerleştirmek veya bir emzirme uzmanına danışmaktır.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir