Ana Sayfa / Emzirme / Emzirmeyi kesme kararını vermek

Emzirmeyi kesme kararını vermek

 

11

 

Bebeğimiz doğduğu andan itibaren nasıl emzireceğim, doğru mu emziriyorum, sütüm yetecek mi derken bebeğimiz emmeyi öğreniyor. Her şey yoluna girmiş. Bebeğimiz artık 1.5-2 yaşına gelmeye başladığında bu sefer nasıl emzirmeyi keseceğim sıkıntısı kendini göstermeye başlıyor.
Bu dönemde anne en çok bebeğine zarar vermekten, çok ağlatmadan, onu üzmeden bu işi halletmek istiyor. Ama bir yandan da 1.5-2 yıldır sürekli ten teması halinde olan bebeğini özgürleştirecek olmayı kafasında oturtamıyor. Onun için Emzirmeyi bırakmak için en doğru zamana karar vermek gerekir. En doğru zaman nedir? Diye sorulursa buna anne, bebek ve çocuk doktoru ortak karar vermesini tavsiye ederim.
Artık doğru zaman denildiğinde, ilk olarak anne kendini duygusal olarak hazırlamalı. Anne bu işte kararsız ise kesinlikle bebeği sütten kesemeyecektir. Emzirme; her kadının annelik süreci için farklı duygular yaşadığı bir dönem. Bebeğin anneye bağımlı olması annenin en büyük zafiyeti. Bu durum anneyi o kadar mutlu eder ki, bebeğinden ayrılmak istemez. Eğer bu sürece anne duygusal olarak hazırlamışsa en önemli etkenin hazır olduğunu söyleyebiliriz.
Çocuk da bu döneme hazır olması da çok önemli. Hastalık, diş çıkarmaz zamanı sütten kesmek için ideal zamanlar değildir. Uygun bir dönem seçilip, bu kararı uygulamaya başlanmalıdır.
ilk günden beri anneye bu kadar yakın olan bebek, annesinin teninin kokusuyla rahatladığı, mutlu hissettiği süreci kesmek bebeğe üzüntü verecektir. Alıştığı bir şeyi yeniden yaşayamamak onu sinirlendirip, huysuzlaştıracaktır. Bu süreci anne normal diye görüp, bebeğine zaman tanıması çok önemlidir. Bu nedenle bebeği sütten birden kesme çocuğunuzu duygusal anlamda yorabilir. Annesinin onu red etmesini kendisini istemiyor diye kafasına şekillendirebilir. O nedenle aşamalı aşamalı sütten kesmek her zaman için en idealidir. Hem anneyi hem de bebeği sıkıntıya sokmaz. Aşamalı bırakırken bebek yine sıkıntı yaşar amam birden kesildiği gibi değildir.Önce gündüz sonra gece emzirmelerini kesmelisiniz.Gündüz beslenme aralarını açarak, her geçen gün öğün sayısı azaltılır. Sonra ise gece emzirmesine geçilir.
Bu süreçte anne ve babanın anlayışlı olması, bebeğiyle bol bol ten teması halinde olması çok önemli. Çocuğunuza alacağınız eğlenceli bir bardak emmeyi keserken işinize yarayabilir. Eğlenceli bardaktan süt içmesi teşvik edilebilir. Her bardaktan süt içişinde alkışlanır. Ve büyük bir başarı kazandığını hissettirebilirsiniz. Bu çocuğunuz için bir motivasyon olabilir.
Bazı çocuklarda bu tepkiyi göremezsiniz. O zaman bardağı ortadan kaldırın. Belki biberonla bebeğiniz süt almaya devam edebilir.
Doğru zaman da ve yöntemlerle başarılan her gelişimsel aşama çocuğunuzun sağlıklı büyümesine zemin hazırlar!!

Göğüslerde biriken süt emzirmeyi kestiğinizde sizi rahatsız edebilir. O zaman hafifçe sağma yapabilirsiniz. Göğsünüzdeki sütü tamamen boşaltmayın ama. Ardında yapacağınız soğuk kompres de sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.eğer sütünüz çok fazla ve bir türlü azalmıyorsa doktorunuza sorarak anne sütünü kesen bir ilaç var. Onu reçete etmesini isteyebilirsiz sütteniz.

Check Also

Aç karnına Zeytinyağı İçmenin faydaları

Zeytinyağı, hayatımızda olan çok değerli sıvılardan biri. Yemeklerimize koymanın dışında cilde sürülerek fayda sağlanması da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir