Ana Sayfa / Genel / ETİKETLER ÇOCUKLARA NASIL MESAJ VERİYOR?

ETİKETLER ÇOCUKLARA NASIL MESAJ VERİYOR?

mother and daughter

Tembel, şımarık, korkak, hiperaktif gibi etiketler çocukların tüm hayatını şekillendiriyor. Aşağılama içeren her etiket çocukların üzerine yapışıp kalıyor.

İlkokula başlayan, ders çalışma alışkanlığını bir türlü edinemeyen çocuğa “tembelsin sen, tembel” denir sürekli. Hiç durup düşünülmez, acaba alışkanlık kazandırmak adına bir şey yapıldı mı? Ardından kabullenilen “etiket” çocuğun kimliği haline gelir. Kültür Koleji Anaokulları Koordinatörü Psikolog Elvan Kandemir aileleri, bilinçsizce yapıştırılan her etiketin çocuğun şimdiki ve gelecekteki hayatının her alanına yansıdığı konusunda uyarıyor. Kandemir, çocukların bu etiketleri kimi zaman silkinip üzerlerinden atmaya çalıştığını ama çoğu zaman başaramayıp ,kabullendiklerini belirtiliyor. Çoğu zaman yapıştırılan etiketlerle çocukların diğer alanlardaki olumlu davranışlarının ya da özelliklerinin gelişmesi de bilmeden engellemiş oluyor.

Etiketlemenin eğitim sistemimizin içinde bile yer aldığını belirten Elvan Kandemir, her öğrenciye eşit özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Parlak öğrencilerin övülüp, daha az başarılı ya da daha problemli görülen öğrencilere ilgisiz davranılmamasına, sınıftaki her öğrenci ile aynı oranda ilgilenilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Hayatta daima başarılı, mutlu ve sağlıklı olmalarını istenen çocukların kendilerini değersiz değil, tam tersine çok değerli hissettirecek, benlik algılarını zedelemeyecek sözcüklerle tanımlanması böylece toplumda hak ettikleri yere sahip olmaları için özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri için ailelere ve eğitimcilere büyük görev düşüyor.

 

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir