Bebek kıyafeti seçerken püf noktaları

erkek body set (1)
Cildi koruyucu olarak bilinen keratinin oluşmaması nedeniyle kaba ve yumuşak olmayan, dokumadan yapılmış giysiler bebeğin korumasız teninde hassasiyet ve kızarıklık gibi olumsuz etkiler yaratır. Bebeğinize yumuşak, bol ve hatsız şeyler giydirmeniz onu gün boyunca rahat ettirecektir.

Ayrıca birde güvenlik hususu var. Üzerinde düğmeleri, fiyonkları ve boncukları olan kıyafetler size şık görünebilir. Ancak bunlar bebek için güvenli değildir. Bu detayları keşfetmeye bağladığında yutabileceği riskini göz önüne alın ve sağlamlığını kontrol etmeden bunları bebeğinize giydirmeyin.

hastane cikisi kiz (1)

Bebeğiniz özellikle ilk aylarda altını sıkça kirletir. Bu sebeple kolayca değiştirebileceğiniz ürünler seçmelisiniz. Her seferinde alt değişikliklerinde sizi yoracak kıyafetler bebeğinizi de huzursuz edecektir. En önemli hususlardan biride beden seçimidir. Bu durumu da tabi ki öncelikli olarak bebeğinizin doğum kilosu etkiler. Örneğin; 4 kilogram doğan bebeğinize seçeceğiniz yeni doğan kıyafetlerini çok kısa bir süre giyebilir. Bu nedenle daha uzun vadeli kullanımlar için 0-3 ay arası kıyafetleri seçmelisiniz. Daha sonraları da aynı şekilde kiloya bağlı olarak bir sınıf üzeri beden seçeneklerini tercih etmeniz hem bebeğinizin rahatlığını hem de maddi olarak rahatlığınızı sağlayacaktır.

hastane cikisi erkek

Genel olarak bebek bekleyen annelere yapılacak alışverişle ilgili şöyle bir liste sunabiliriz.

*4-6 adet iç zıbın (ayına ve mevsimine göre uzun ya da kısa kollu)
*4-6 adet pijama takımı
*2 adet tulum (mevsime göre ayakları kapalı ya da açık )
*Uyku tulumu (eğer kış mevsimi ise )
*Sıkı olmayan çoraplar(kış mevsimiyse kilotlu çoraplarda size kolaylık sağlayacaktır)
*2-4 adet şapka
*2-4 adet eldiven

Özellikle cilde doğrudan temas eden kıyafet ve çoraplar %100 pamuk olmalıdır. Ayrıca kış aylarında dışarı çıkardığınız bebeğinize kalın tulum şeklinde hareketlerini kısıtlamayacak bollukta ve rahatlıkta giysiler giydirmeli. Mutlaka atkı, bere ve eldivenler kullanmalısınız. Yaz aylarında ise ince, rahat ve terletmeyecek kumaş ve kıyafetler tercih edilmelidir. Bebeklerinizi güneş çarpmalarına karşı korumak için mutlaka şapkalar kullanmalısınız.

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir