Ana Sayfa / Emzirme / Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

1477618_10152646862340267_3866060835851313896_n

 

*Emzirmeden önce eller mutlaka yıkanmalıdır.

*Emzirme Pozisyonları

Emzirme; bebek ile anne arasında kurulan duygusal bağın ilk adımıdır. Emzirme sırasında esas olan annenin ve bebeğin rahat edebileceği en iyi pozisyonun seçilmesidir. Çünkü her bebeğin iyi bir emme yapabilmesi annenin de  emzirmeyi mümkün olduğunca uzun süre yapabilmesi ancak rahat bir pozisyonda olmasıyla mümkündür. Emzirme yapılırken anne değişik pozisyonları deneyebilir.

*Bebek burnundan rahat nefes alabilmelidir. Meme  emerken  bebek  burnu  ile  solunuma  devam  eder,  meme  bebeğin  burnunu kapatmamalıdır. Bebeğin burnunun tıkalı olması, emmeyi güçleştirip imkansız bir hale getirebilir. Doktor önerisiyle emzirmeden önce burna serum fizyolojik damlatmak ve temizlemek yararlı olabilir.

Bebeğin ağzı memeye doğru yerleşmiş olmalıdır.

  1.  Bebek rahat olmalıdır.

Giysileri ve ortam ısısı uygun, altındaki bezi kuru ve temiz olan bebek daha kolay emer.Bazen bebekler emme esnasında kakalarını yapabilirler, bu normal bir olaydır.

6. Her öğünde her iki memede emzirilmeli

Her emzirmede ilk gelen süt daha az yağ içeren “ön süt”tür. Bebek emmeyi sürdürdükçe sütün içeriği değişir, yağ miktarı artar. En fazla yağ içeren süt, emzirmenin sonunda salgılanan “son süt”tür. Son sütteki yağ inek sütündekine benzemez, daha hafiftir ve sindirimi daha kolaydır. Bu yağ bebek için çok değerli bir enerji kaynağıdır. Bebeğin hem ön süte hem de son süte ihtiyacı vardır. Bebek memeye doğru yerleştirilip doyana ve memeyi kendisi bırakana kadar memede tutulursa, hem ön sütü hem de son sütü almış olur.  Eğer  bebek  bir  meme  ile  beslenmişse,  bir  sonraki  emzirmede  diğer  meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanmalıdır.

7. Beslenme süresi yeterli olmalıdır.

Bebekler  normalde  bir  öğünde  alacakları  anne  sütünün  yaklaşık  %  50  sini  ilk  1-2 dakikada, % 90 ını ilk 5 dakika içerisinde emerler. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır.

8. Beslenme sıklığı bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır.

Beslenme sıklığı bebekten bebeğe farklılık gösterir. Bebek ağzını açarak, aranarak, sonunda da ağlayarak açlığını belli eder.

İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat, iki saat gibi çok kısa olabilir. Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır.

9. Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.Bebek her istediğinde emzirilmelidir.

Meme emme esnasında bebekler bir miktar da hava utarlar.

Meme emme esnasında bebekler bir miktar da hava yutarlar. Hava yutmanın  esas  neneni  hatalı  beslenme  tekniğidir. Midede sindirim esnasında gaz oluşur, bu oluşan hava-gaz karışımı midenin sol –üst tarafında toplanır, beslenmeden sonra bunun çıkarılması gerekir.

gas

Bebeği yutulan havadan kurtarmak için gaz çıkarma teknikleri vardır. Bunlar;

­Beslenme  arasında  ve  sonrasında  bir  omuza  bez konulduktan sonra, baş omuza dayanacak şekilde dik tutulur ve sırtı sıvazlanır, pışpışlanır.

­Bebek yüzükoyun yere bakacak şekilde kucağa veya dizlere yatırılır ve sırt sıvazlanır. Gazı çıkartılan bebeğin midesi yukarıya gelecek şekilde bir süre sağ yan veya yüzükoyun yatırılması uygun olacaktır.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir