Anne sütünü sağıp saklamanız gerekiyorsa;

Annelerin en büyük sıkıntısı; işe başlama ya da dışarı çıktıklarında sütlerini nasıl sağacaklar ve bebeklerine nasıl verecekler?

İlk günlerde bebeklerini olabildiğince sık sık emzirmek çok çok önemli. Bazen anne sütü bebeğin ihtiyacından fazla olduğunda veya yetersiz olduğunda süt sağma pompalarıyla sütü sağmak gerekir. O nedenle doğum öncesinde anneler mutlaka süt sağma pompaları hakkında bilgi sahibi olmalılar. Özellikle eşlerini de bu konuda bilgilendirmeliler. Çünkü pompalar genellikle birden ihtiyaç duyulduğunda eşiniz hemen gidip, alabilir.

Ben özellikle süt yetersizse ilk günler için yaklaşık 2 ay kadar hastane tipi pompa kiralanması, ondan sonra çiftli pompa alarak devamlılığın sağlanabilir. Ama süt yeterli ve 3-4. gün birden arttığında da sütün fazlası sağılarak göğüslerin rahatlatılması çok önemlidir. O zaman manuel pompa veya anne ileri de çalışacaksa çiftli veya tekli elektrikli pompa ile sütün sağılması gerekir.

Anlayacağınız sütünüz az da olsa çok da olsa sağmak sütün devamlılığı için gereklidir.

Süt sağarken birkaç noktaya dikkat edilmelidir;

*  Sağma işlemine başlamadan ellerinizin, göğsünüzün ve sağmak için kullandığınız malzemenin temiz olduğundan emin olun.

*  Sağdığınız sütün saklama kabına mutlaka tarih etiketi yapıştırın.

* Sağdığınız süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 2 ay, derin dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.

* Soğutulmuş süt öğünlük porsiyonlar halinde birleştirilebilir ama önceden dondurulmuş süte taze süt eklenmez. Öğünden sonra artan sütler max. 1 saat bekletilir,  içilmezse atılır.

*Soğutulmuş süt ılık suya daldırılarak ısıtılır, mikrodalga kullanılmaz! Süt donunca yağ tabakası üste çıkar, ısıttıktan sonra hafifçe çalkalayarak karışması sağlanır.

166784675_tn30_0

Süt sağma pompaları için hamileyken mutlaka bebek mağazalarına gidin ve hepsini tek tek inceleyin. Ayrıca hastane tipi pompa kiralama ihtiyacınız olma ihtimali nedeniyle doğum yaptığınız hastanenin bebek hemşirelerinden hastanenin çalıştığı firmaların iletişim bilgilerini almanız tavsiye ederim.

”Sütün sağılması ve saklanması, bebeğe verilmesi” hakkında sorularınızı olursa bu yazının altına yazarsanız, sizlere yardımcı olmaktan mutlu olurum:)

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

11 Yorumlar

 1. Merhaba Esra Hanım,
  Sütü ne zaman sağmamız gerekiyor acaba?
  Bebek emdikten hemen sonra mı yoksa bekleme süresi var mı sütün gelmesi için?

  • Şebnem hanım bebeğinizi emzirdikten hemen sonra sağabilirsiniz. Çıkan miktar az olabilir. Bunu gün içinde biriktirip gün sonunda tüm sağdığınız sütlerin ısılarını aynı yaptıktan sonra poşetleyip dondurabilirsiniz.
   Ya da bir göğsünüzü emip diğerini emmiyorsa onunsağabilirsiniz. Ortalama 3 saat sonra emiyorsa emzirmediğinizeen başlar bu seferde diğerini sağarsınız. Bu Düzenle gittiğinizde sütünüzün miktarı da zamanla artacaktır.
   Sevgiler

   • Teşekkürler bilgi için Esra Hanım.Malesef dondurucuya atacak kadar sütüm gelmiyor:(
    Bir de sağdığım sütü dolaba koyuyorum.Sonra tekrar sağdığım sütü dolaptaki sütün üstüne ekleyebilir miyim?Sıcaklık farkı etkiler mi sütleri?

    • Gün içinde sağdığınız sütleri farklı kaplarla dolapta bekleyin ortalama ısıları aynı olunca birleştirin. Bu çok önemli unutmayın!
     Sevgiler

 2. Merhaba esra hanim.ben çalışan bir anneyim bebeğim 6.ayında ve oruç tuttuğum için gün içerisinde süt sagmayi biraktim ve sütümde azalma oldu.tekrar sütümün artmasi için ne yapmam gerekir?ayrıca( oruç tutmayi birakmak istemiyorum.)

  • Melis hanım merhabalar
   Bu sene Oruç
   Süresi uzun olduğu için sütünüz etkilenmiş olabilir. İftardan sahura kadar ara ara protein ağırlıklı besinlerden yemeye çalışın.özellikle yumurta yemeye çalışın. Özellikle beyazı çok fazla protein içerir. Iftarda et tavuk gibi hayvansal protein olsun yemeklerinizde. Yatana kadar ceviz ve badem yemeye çalışın Yavaş yavaş 2-2,5 Lt su ve Rezene Çayı için. Iftar ile sahur arasında 2 kere sağma yapabilir misiniz? Oruçlu iken günde 1 kere sağma yapabilir misiniz? Orucu bozmaz ama belki sizin tansiyonunuz düşebilir. Ona dikkat etmelisiniz. Eve gelince de bol bol emzirme yapın
   Mamipower denilen malt içeceği var. Bunu deneyebilirsiniz.

   Sevgiler

   • Bilgileriniz için tesekkur ederim.ewt ramazanın ilk günleri süt sagmistim ama tansiyonum düşünce sagmayi birakmistim.önerilerinize dikkat edicem inşallah.mamipoweri instagramda görmüştüm ama emin olamamıştım.tavsiyeniz üzerine denicem teşekkür ederim esra hanim.

 3. Merhabalar,buzluktan çıkarıp ısıttığım sütü nekadar süre içerisinde kullanabilirim.yine 3 saatmi acaba

  • Esra Ertuğrul

   Gamze hanım sağdığınız sütleri buzdolabının normal yerinde 3 gün dondurucuda 3 ay kalabilir bçözülmüş sütler 1 kere ısıtılır. Mikrodalga ile değil, benmari Yöntemi’yle ısıtabilirsiniz. Isıtılmış sütü içirdiniz, kalanını ise en fazla 1 saat içinde tüketmelidir. bebeğiniz. Unutmayın ısıtılmış süt 1 saat içinde tüketilmelidir
   Sevgiler

 4. Merhaba,
  Bebeğim 3 aylık . Artık eskisi gibi sık emmiyor. Gün içinde 3 saatte bir emiyor . Bir emzirmede sağ memeyi verdiysem diğerinde sol memeyi veriyorum. Akşam 21:00 gibi uyuyor ve gece 02:30 da emziriyorum. Sabah 06:30 a kadar tekrar uyuyor.
  Asıl sormak istediğim ben gün içinde sağma yapmıyorum. Sadece bazı zamanlar çok dolduğunda sağıyorum ve o zaman herbirinden 120cc çıkıyor. 2 ay sonra işe başlayacağım . Buzlukta şimdiden 20 poşet süt var. Ben iki ay boyunca 2 3 saatlik bırakmalar dışında bebeğimle beraber olacağım için buzluktaki sütlerin bile süresi geçebilir. Ben yine gün içinde düzenli olarak sağmalı mıyım? Sütün devamlılığı için sağma yapılması ile ilgili yazıları okuduktan sonra sütüm azalır diye endişe ettim.

  • Ayşe hanım siz bçemzirdiğiniz sürece sütünüz azalmaz. Ama rutininiz değişir ve sütünüz göğsünüzde durur emzirme yapmaz veya sığmazsanız azalma olabilir. Onun için Şuan ki rutininiz gayet iyi bozmadan devam edin.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir