Lohusa Anneye Pratik Öneriler

dogum-sonrasi-bilinmesi-gerekenler

 

Anneler eski kilolarına dönmek için acele etmemeliler. Bu süre 6-12 ay ya da daha fazla sürebilir. Bebeklerin emziriyorlarsa eski formlarına daha kolay dönebilirler. Emzirmenin devam etmesi için annenin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir.

-Salam , sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren diğer hazır besinler mümkün olduğu kadar yenmemelidir.

-D vitamini besinlerde yeterince bulunmaz. Ancak güneş ışınlarının doğrudan cilde yansıması ile sağlanır. Bu nedenle emzikli anne güneş ışınlarından yararlanmaya özen göstermelidir.

-Yemeklerde mutlaka iyotlu tuz kullanılmalıdır. doğal besinlerde yeterince alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçmektedir.

-Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengindir. Ağırlık kontrolü de yapılarak bu besinler ara öğünlerde tüketilebilir.

-Kansızlığa neden olduğundan yemeklerle birlikte çay içilmemelidir.Çay, kuşluk, ikindi gibi öğün aralarında, yani yemek yendikten 1-2 saat sonra açık olarak içilmeli, çaylara limon-limon suyu eklenmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.

-Süt verimini arttırıcı galaktokoglar ve anne beslenmesini destekleyici ürünlerin kullanımı önerilmektedir. Lactamil, still tea, rezene çayı gibi.

-Lohusalar da zayıflama diyeti uygulanmamalıdır. Unlu, yağlı ve şekerli besinlerin aşırı tüketilmemesine ve günlük aktivitelere dikkat edilmelidir.

-Doğumdan sonra bebek emzirilirken gebelik öncesi döneme göre daha fazla sıvı besin alınmalıdır.

-Süt verimi için stresten uzak durmak ve annelik mutluluğunu yaşamak önemlidir.

-Kalsiyum yönünden zengin olan süt , yoğurt ve peynir belirtilen miktarda düzenli olarak tüketilmelidir.

-Her gün 1 adet yumurta  ve 1-2 porsiyon etli sebze yemeği  veya kuru baklagillerden tüketilmelidir.

-Kuru fasulye, nohut, mercimek ve bulgur karışımı yemekleri, portakal, mandalina , domates, maydanoz, yeşil biber, taze soğan gibi C vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerle birlikte tüketilmelidir.

-Vitaminlerde  zengin sebze ve meyvelerle diyette her öğün olmalıdır.

-Sebzelerin, makarna  ve eriştenin haşlama suları dökülmemelidir. Kuru fasulye , nohut ve barbunya gibi kuru baklagiller iyice yıkandıktan sonra ıslatılmalı ve halama suları dökülmemelidir.

-Hazır meyve suları,gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve sular , ev yapımı ayran , limonata içilmelidir.

-Tarım ürünlerine böcek öldürücü ilaçlar atıldığından, sebze meyveler iyice yıkanmalıdır.

-Yiyecekler hazırlanırken ellerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.Eller sık sk sabunlu su ile yıkanmalıdır.

-Sigara ve alkol kullanılmamalıdır.

-Doktora danışılmadan ilaç kullanılmamalıdır.

-Emzirme sürecince bebeğin hep memede olması ve emerken uykuya dalması emzirmenin iyi gittiğinin bir işaretidir.

-Anne dinlenmiş ve rahat olmalıdır, uzun süre oturmaktan yorulan annelere yatar şekilde emzirme pozisyonu öğretilmelidir.

-Başarılı bir emzirme ,için bebek rahat olmalı , yorgun ve tok olmamalıdır, burun delikleri temiz olmalı rahat soluk alması sağlanmalıdır.

-Emzirme süresi her bebeğe göre değişebilir, doygunluğa ulaşması yani olgun sütü emmesi yani son ve yağlı sütü alarak beslenmeyi sonlandırması istenmektedir ve sabırla emzirmeye devam edilmelidir.

 

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir