0-6 Aylık Bebek Beslenmesinde Püf Noktalar

esra gunusen ertugrul

 

*Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli sonrasında 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam etmelidir.

*Anne sütü bebeğin ihtiyacını karşılayacak tüm içeriğe sahiptir ve her annenin sütü bebeğine özeldir.Anne sütü bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için gerekli olan besinleri sağlarken aynı zaman da bebeğinizin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.

*İlk 6 ay, anne sütü eksikliğinde katı gıda verilmemelidir. Mutlaka çocuk doktorunuza danışın.

*1 yaşından küçük bebeklerde inek sütü veya keçi sütü tüketimi demir eksikliğine ve anemiye neden olduğundan mecbur kalmadıkça İnek sütü verilmemelidir.

*Bebeğiniz her istediğinde, her ağladığında emzirin! Gece uyuyor olsa bile mutlaka en az 3 saatte bir uyandırıp emzirmeye devam ediniz.

*6.aydan önce katı gıdaların verilmesi,bebeğinizin anne sütü alımını azaltır. Bebeğin sindirim sistemi ve böbrekleri yeterince olgunlaşmadığı için ileride oluşabilecek hastalıklar açısından risk oluşturur. Obezite nedenlerindendir.

*Bebeğiniz günde 6-8 kez idrar yapıyorsa, ilk 6 ay boyunca ağırlığı ayda en az 500 gr ya da haftada 150-200 gr artıyorsa, annenin sütü yeterlidir.

*Bebeğinizin yeterince kilo almadığını, sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız katı gıda vermeyin, çocuk doktorunuza danışın.

 

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

2 Yorumlar

  1. Bebegine mama verilmesi gerektigini soyleyen dr odasindan kosarak kacan anne olarak gunden gune umudumu kendime ve memelerime olan guvenimi kaybediyorum. Kizim 2930gr 50cm dogdu hastaneden cikarken 2650gr dustu.1.ay kontrolunde 3435gr 51.5cm/ 2.ayda 4380gr 54cm / 3.ay kontrolunde 4860gr 58cm ve 3.5 aylik ara kontrolde 5250gr 61cm olculdu.3.ay kontrolunde dr mama baslatmak istedi

  2. Merhaba . Bebeğim 2 aylık. Doğumdan itibaren sütüm az geliyor. Dolu mememi sağdığımda iki meme toplam 90 ml geliyor. Bebeğimi emziriyorum ve iki öğün mama takviye ediyorum. Ancak son 2 haftadır emmek istemiyor. Emmeye Başlıyor iki dk sonra ağlıyor ve bırakıyor. Bende sütümü sagıp veriyorum. Ama bunu yapmam dahada memeden uzaklaştırdı. Sütü artırmak için her şeyi yaptım olmuyor. Etrafındakiler mamayı her şeyi kes sadece seni emmeye zorla diyorlar. Ilk ay 600 gr ikinci ay 700 gr Aldı. Benimle inatlaşıp emmesini beklersem iyice kilo almayacak hatta kaybedecek gibi düşünüyorum. Çok çaresizim. Ne yapmalıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir