Anne sütünü sağıp saklamanız gerekiyorsa:

166784675_tn30_0

Annelerin en büyük sıkıntısı; işe başlama ya da dışarı çıktıklarında sütlerini nasıl sağacaklar ve bebeklerine nasıl verecekler?

İlk günlerde bebeklerini olabildiğince sık sık emzirmek çok çok önemli. Bazen anne sütü bebeğin ihtiyacından fazla olduğunda veya yetersiz olduğunda süt sağma pompalarıyla sütü sağmak gerekir. O nedenle doğum öncesinde anneler mutlaka süt sağma pompaları hakkında bilgi sahibi olmalılar. Özellikle eşlerini de bu konuda bilgilendirmeliler. Çünkü pompalar genellikle birden ihtiyaç duyulduğunda eşiniz hemen gidip, alabilir.

Ben özellikle süt yetersizse ilk günler için yaklaşık 2 ay kadar hastane tipi pompa kiralanması, ondan sonra çiftli pompa alarak devamlılığın sağlanabilir. Ama süt yeterli ve 3-4. gün birden arttığında da sütün fazlası sağılarak göğüslerin rahatlatılması çok önemlidir. O zaman manuel pompa veya anne ileri de çalışacaksa çiftli veya tekli elektrikli pompa ile sütün sağılması gerekir.

Anlayacağınız sütünüz az da olsa çok da olsa sağmak sütün devamlılığı için gereklidir.

Süt sağarken birkaç noktaya dikkat edilmelidir;

-Sağma işlemine başlamadan ellerinizin, göğsünüzün ve sağmak için kullandığınız malzemenin temiz olduğundan emin olun.

-Sağdığınız sütün saklama kabına mutlaka tarih etiketi yapıştırın.

-Sağdığınız süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 2 ay, derin dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.

-Soğutulmuş süt öğünlük porsiyonlar halinde birleştirilebilir ama önceden dondurulmuş süte taze süt eklenmez. Öğünden sonra artan sütler atılır.

-Soğutulmuş süt ılık suya daldırılarak ısıtılır, mikrodalga kullanılmaz! Süt donunca yağ tabakası üste çıkar, ısıttıktan sonra hafifçe çalkalayarak karışması sağlanır.

Süt sağma pompaları için hamileyken mutlaka bebek mağazalarına gidin ve hepsini tek tek inceleyin. Ayrıca hastane tipi pompa kiralama ihtiyacınız olma ihtimali nedeniyle doğum yaptığınız hastanenin bebek hemşirelerinden hastanenin çalıştığı firmaların iletişim bilgilerini almanız tavsiye ederim.

”Sütün sağılması ve saklanması, bebeğe verilmesi” hakkında sorularınızı olursa bu yazının altına yazarsanız, sizlere yardımcı olmaktan mutlu olurum:)

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

5 Yorumlar

 1. Bu kadar olur ☺️ bende birkac gundir size sut saklama kosullarini sormak istiyordum
  isabet oldu.

 2. Bebegim 13 aylik.emzirmeye devam ediyorum.is yerinde gunde 2 defa sut sagip sakliyordum.bu aralar artik sutumun yavas yavas azaldigini goruyorum.ikinci sefer dolmadigini gornve tek sefer sagmaya basladim.acaba isagma islemini kesip aksama kadar tamamen dolmasi daha mi dogru olur? Tesekkurler

  • Esra Ertuğrul

   ESra hanım sütünüz zaten azalmış hiç sağmadan akşam emzirmek istediğiniz de skıntı olabilir. en azından öğlen 10 dk kısa bir sağma yapmanızı tavsiye ederim.
   sevgiler

 3. Mrb 1 ay sonra ise baslayacagim, bebegim 4 aylik olacak. Gunde kac defa sut sagmaliyim? Sagdiktan sonra sutum bebege yetmez diye korkuyorum, çünkü istedigi her an emziriyorum, belli bir saati yok. Daha sadece 3 paket 60ml sagdim buzluga koydum.. 6 aylik olana kadar sutun yetmesi icin isyerinde de sut sagacagim. Lansinoh 2li süt sagma makinesi aldim. Kac tane daha saglip buzluga koymaliyim acaba 1 ay icinde?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir