Bebeği Memeden Kesme

bebek_emzirme_582064625500

Yenidoğanlar birkaç hafta bile olsa emzirilmekten yaralanmalıdırlar. Çünkü bu dönemde bebekler hastalıklar ile savaşmak için gerekli antikorları kazanmaya başlarlar. İlk 6 hafta bebek emzirilirse, daha az hastalık ve daha az alerji ile çok daha iyi gelişir. Bebek 4 aylık iken katı mamaya başlamak mümkündür, ancak sadece meme ile beslenen bebekler 6 ay boyunca ek gıdaya başlamadan yalnız anne sütünü almaya devam edebilirler.

Eğer bebek emiyorsa ve ek besinlere geçiş dengeli olarak başlamışsa 2 yaşa kadar anne sütü verilebilir. Çoğu bebek 1 – 2 yaş arası kendiliğinden emmeyi bırakır, böylece doğal yoldan memeden kesme gerçekleşir.

Bebek Ne Zaman Memeden Kesilmeli

 • Anne bebeği emzirmek istemiyorsa hemen negatif hisler bebeğe geçer ve emzirme işlemi hem anne hem bebek için zevk vermesi gerekirken bir problem halini alır. Bu durumda memeden kesmek uygun bir harekettir.
 • Bebeğinizi memeden kesmek için en uygun zaman evde herşeyin yolunda olduğu zamandır. Seyahat, diş çıkarma, bakıcı değiştirme gibi durumlarda memeden kesmemelisiniz.
 • Eğer kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız ve bunu emzirmenin fiziksel, duygusal gereksinimlerinden başka birşey açıklayamıyorsa doktorunuza başvurup memeden kesmeyi danışmalısınız.
 • Bebeğiniz büyüdükçe sütünüz ona az gelmeye başlayabilir. Bebeğiniz yeterli kilo almıyorsa sütünüz onun besin ihtiyacını karşılamayabilir. Memeden kesip katı gıdalara geçebilirsiniz.
 • Bebeğiniz meme dışında hiçbir yerden gıda almak istemiyorsa, biberon yada bardak kullanabilecek duruma gelinceye kadar memeden kesmeyi ertelemelisiniz.

Memeden kesme nasıl uygulanmalıdır?

 • Bebek kendiliğinden emmeyi bırakmazsa yavaş yavaş alıştırarak sütten kesilmelidir.
 • Süt yapımındaki arz-talep düzenini tersine çalıştırmalı ve birkaç hafta içinda yavaş yavaş azaltmalısınız.
 • Her öğünü kestiğinizde bir başkasını kesmek için 3 gün beklemelisiniz.
 • Aniden emmeden uzaklaştırılan bebek huysuz ve mutsuz olur. Beslenmeyi reddedebilir, hastalanabilir bu nedenle beslenme bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Katı yiyeceklere alışmış, çiğnemesini öğrenmiş bir çocuğa beslenmede verilen yiyecek miktarları arttırılarak seyrek emzirerek meme yavaş yavaş unutturulmalıdır.
 • Bebek emzirme sayısı azaltıldığından dolayı annenin göğüslerinde biriken sütler birkaç gün içerisinde yok olur.
 • Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz zamanla alışacaktır. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz.
 • Emzirme sürenizi kısaltın. Emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verin.
 • Emzirmeyi erteleyin ve ilgisini başka tarafa çekin.
 • 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin veya sadece hava karardıktan sonra emebilirsin……gibi.
 • Bu dönemde babalara büyük iş düşer. Siz etrafta değilken eşinizin beslemesi faydalı olabilir.
 • Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Gece uyandığında eşiniz veya bir yakınınız kucağına alsın ve sakinleştirmeye çalışsın.

Eğer emzirmeyi kesmeyi denediniz ve hiçbir şekilde başarılı olamadıysanız belki sizin bebeğiniz için emzirmeden kesmek için uygun zaman değildir. Bir süre sonra tekrar deneyin.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

2 Yorumlar

 1. Merhaba Esra Hanım
  Benim oglum 22 aylik 14 kilo 88 cm ve artik memeden kesmek istiyorum fakat ciddi derecede bagimli bir bebek. Dogru duzgun yemek yemiyor ve gecede hala 2-3 saatte bir emmek icin kalkiyor. Biberon kullanmak istemiyor ve mama yada inek sutu icmiyor. Memeyi kesmem konusunda bana yardimci olabilir misiniz ?
  Tesekkur ederim..

 2. Esra hanım merhaba
  *Anne bebeği emzirmek istemiyorsa hemen negatif hisler bebeğe geçer ve emzirme işlemi hem anne hem bebek için zevk vermesi gerekirken bir problem halini alır. Bu durumda memeden kesmek uygun bir harekettir.
  Tamda bu madde bize uygun:((
  Oğlum 23 aylık Esra Hanım sadece uykuya geçişlerde emziriyorum. Aynı zamanda geceleri 2-3 sefer uyanıp emziriyorum. Uykuya memede geçmesi 45dk bazen 60 dk bile oluyor. Sürekli mememle oynuyor oyalanıyor o şekilde uykuya geçmeye çalışıyor. Başka türlü uyumayı bilmiyor. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Öğlen uykusu geldiğinde emzirmediğimde bütün gün uyumuyor. Yanına yatıp uyutmaya çalıştım kalkıyor. Yatağına yatırdım kendi kendine yatıp uyumasını bekledim ağladı. Memeyi tamamen nasıl bıraktırmalıyım. Çok yıprandım. Yardımcı olursanız sevinirim:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir