Kegel egzersizi

 

images

Kegel egzersizi duymuşsunuzdur. Pelvik taban kaslarına yaptrılan bir egzersiz. pekçok faydası var. Hamilelikte de yaptığınız da kasalrınızı güçlendiğinden daha rahat doğum yapabileceksiniz.Doğumdan sonra vajinanın boyutları değişir ve vajina duvarı esnekliğini kaybeder. Bu esnekliği gidermek içnde doğum sonrasında da yapılmalıdır.

 

Kegel-Exercises

Peki kegel egzersizleri nasıl yapılır?

Pelvik taban kaslarını bulmak ve bu kasları nasıl sıkıp gevşeteceğinizi öğrenmek biraz çaba isteyen bir iştir. İşte bazı ipuçları:

• Doğru kasları bulun. Vajinanızı saran kasları sıkmaya çalışın. Vajinanızın sıkılaştığını ve pelvik tabanınızın yukarı doğru hareket ettiğini hissetmelisiniz. Sonra kaslarınızı gevşetin ve pelvik tabanınızın başlangıç konumuna indiğini hissedin. Tuvalette idrar akışını durdurmayı da deneyebilirsiniz. Başarabilirseniz temel hareketi yapmış olursunuz. Ancak idrar akışını durdurup başlatmayı alışkanlık edinmeyin. Dolu bir mesaneyle ya da mesaneyi boşaltırken Kegel egzersizleri yapmak kasları zayıflatabilir ve mesanenin tam olarak boşaltılamamasına yol açar. Bu da idrar yolları enfeksiyonu riskini artırır.

• Tekniğinizi mükemmelleştirin. Pelvik taban kaslarını bulduktan sonra mesanenizi boşaltın ve oturun ya da yatın. Pelvik taban kaslarınızı kasın, 5 saniye öyle kalın ve ardından 5 saniye ara verin. Art arda 4 – 5 kere deneyin. 5’er saniyelik kasma ve gevşetme sürelerini 10’ar saniyeye çıkarmaya çalışın.

• Dikkatinizi verin. İyi sonuç almak için sadece pelvik taban kaslarınızı çalıştırmaya odaklanın. Karın, popo ya da kalça kaslarını çalıştırmamaya dikkat edin. Soluğunuzu tutmayın. Egzersizler sırasında serbestçe soluk alıp verin.

• Günde 3 kere yapın. Günde en az 10’ar saniyeden 3 set egzersiz yapmayı hedefleyin. Bu egzersizleri her yerde kimseye fark ettirmeden yapabilirsiniz. Kegel alıştırmalarını düzenli olarak yaparsanız idrar kaçırmanın azalması gibi sonuçlarını 8–12 hafta içinde görebilirsiniz.

Kegel egzersizlerinin yararları

1. Vajinal kanalı güçlendirir ve sıkılaştırır. Vajinal egzersizler genital bölgedeki kan akışını artırır.

2. Yaşlanma sonucu pelvik taban kaslarında ortaya çıkan idrar tutamama ve benzeri sorunları önler. Öksürme ya da hapşırma sırasında idrar kaçırılmasını engeller.

3. Kasları güçlenen bir vajina sıkılaşacağı için eşlerin cinsel ilişkiden aldığı zevk artar.

4. Güçlü kaslar doğumu kolaylaştırır.

5. Yapması kolaydır. Diğer egzersizler gibi terletmez, yormaz. Günde sadece birkaç dakika sürer ve kimse fark etmeden her yerde yapılabilir.

Kegel’in püf noktaları
1. Diğer kasları çalıştırmayın. Anal ve karın kasınız gevşek olmalıdır. Diğer kasların da kasıldığını hissediyorsanız PC kasınızı bulmak için birinci adıma geri dönmeniz gerekir.

2. Yavaş ve derin soluklar alın. Kası kasarken soluk alın, gevşetirken verin. Başınız ağrırsa göğsünüzü gerip soluğunuzu tutuyorsunuz demektir.

3. Elinizi karnınıza koyun. Hareket hissediyorsanız karın kasınızı da çalıştırıyorsunuz demektir. Vajinal egzersiz sırasında diğer kaslarınızı unutmalısınız. Başka kasların çalışıp çalışmadığını anlamak için elinizi kullanın.

4. Kegel’i her yerde yapabilirsiniz. PC kasınızı çalıştırdığınızı kimse anlamaz. Çalışırken, araba kullanırken, televizyon seyrederken Kegel alıştırmaları yapabilirsiniz.

Check Also

Cumartesi günü Yaptığım EmzirmeSemineri

              Bu cumartesi günü Marga da Emzirme seminerim oldu.Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir