Anne sütüne başlamak

ANNE SÜTÜNE NASIL BAŞLANILMALIDIR?
anne-sutu-yumurtalik-ve-meme-kanserinden-koruyor-5152865_7190_o

Yeni doğan bebek olabildiğince erken emzirmeye başlanılmalıdır. Anne sütüne başlamakta en önemli zaman ilk birkaç gündür. Eğer anneye, anne sütüne başlamakta yardım edebilirseniz sürdürmekte de daha şanslı olacaktır.

İlk Besleme:
Hastanede ilk besleme doğum masasında olmalıdır. Anne ve bebek ısıtılmak amacı ile birlikte örtülür. Bebek annenin yanına verilerek emme başlatılır.
Bebeğin emmeyi öğrenmesi için iyi bir zamandır. Bebek çok alıcı ve emme refleksi çok kuvvetli olabilir.
Emme, plesenta atılmasına yardım eden oksitosin üretimini uyarır ve kanamayı durdurur.
Bebek değerli kolostrumu (ağız sütü) alabilir.
İlk saat ya da doğumdan hemen sonrası ruhsal yönden de en önemli zamandır. Doğum sonu olabildiğince erken emzirme, anneyi bebeğe karşı daha sevecen ve bakıma hazır bir duruma getirir. Anne sütüne daha uzun bir dönem devamı sağlar. Emzirmeye başlamada birkaç saatlik bile olsa gecikme, başarısızlığı beraberinde getirebilir.

Aynı Odayı Paylaşma:
Normal bir doğumdan sonra anne ve bebeği ayırmanın gereği yoktur. Bebek annenin yanına ufak bir kot içinde verilebilir. Buna ” oda paylaşma” ( rooming in) adı verilir. Anne sorumluluğu bu anda başlamış olur. Anne istediği zaman besleyebilir, ya da altını değiştirebilir. Hatta anne çok hasta ya da alkolik olmadıkça aynı yatağı bile paylaşabilir. Ani bebek ölümü (beşik ölümü) adı verilen tablonun anne yanında uyumakla ilişkili olmadığı gösterilmiştir. Oda paylaşma, pek çok emzirme sorununa erken çözüm getirir.

Emzirme ile uterus (rahim) uyarılarak daha çabuk küçülmesi sağlanır.

Check Also

Uyku, bebeklerin gelişimi için beslenmek kadar önemli

Uyku, bebeklerin gelişimi için beslenmek kadar önemli Büyük bir heyecanla beklenen evin yeni üyeleri bebekler …

2 Yorumlar

 1. 32 haftalık hamileyim. Bebeğimi kucağıma aldığımda inşallah emziririm. Ama göğüs ucum çok büyük değil. Ne yapmam gerekir.
  Teşekkür ederim.

  • Esra Ertuğrul

   Reyhan hanım göğüs ucunuzun büyük olmasına gerek yok. önemli olan bebeğinizin kahverengi alanı olabildiğince kavramasıdır. endişelenmeyin. Doğum yaptığınızda bebek hemşireleri size nasıl emzireceğinizi anlatacaktır. size tavsiyem hastane ortam da sık sık emzirme denemeleri yapmanız.

   şimdiden hayırlı doğumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir