Anne sütünü siz yokken bebeğinize verilmek üzere sağıp saklamanız gerekiyorsa:

2014-bebek-kiyafetleri-01-600x330

Annelerin en büyük sıkıntısı; işe başlama ya da dışarı çıktıklarında sütlerini nasıl sağacaklar ve bebeklerine nasıl verecekler?

İlk günlerde bebeklerini olabildiğince sık sık emzirmek çok çok önemli. Bazen anne sütü bebeğin ihtiyacından fazla olduğunda veya yetersiz olduğunda süt sağma pompalarıyla sütü sağmak gerekir. O nedenle doğum öncesinde anneler mutlaka süt sağma pompaları hakkında bilgi sahibi olmalılar. Özellikle eşlerini de bu konuda bilgilendirmeliler. Çünkü pompalar genellikle birden ihtiyaç duyulduğunda eşiniz hemen gidip, alabilir.

Ben özellikle süt yetersizse ilk günler için yaklaşık 2 ay kadar hastane tipi pompa kiralanması, ondan sonra çiftli pompa alarak devamlılığın sağlanabilir. Ama süt yeterli ve 3-4. gün birden arttığında da sütün fazlası sağılarak göğüslerin rahatlatılması çok önemlidir. O zaman manuel pompa veya anne ileri de çalışacaksa çiftli veya tekli elektrikli pompa ile sütün sağılması gerekir.

Anlayacağınız sütünüz az da olsa çok da olsa sağmak sütün devamlılığı için gereklidir.

Süt sağarken birkaç noktaya dikkat edilmelidir;

 • Sağma işlemine başlamadan ellerinizin, göğsünüzün ve sağmak için kullandığınız malzemenin temiz olduğundan emin olun.
 • Sağdığınız sütün saklama kabına mutlaka tarih etiketi yapıştırın.
 • Sağdığınız süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 2 ay, derin dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.
 • Soğutulmuş süt öğünlük porsiyonlar halinde birleştirilebilir ama önceden dondurulmuş süte taze süt eklenmez. Öğünden sonra artan sütler atılır.
 • Soğutulmuş süt ılık suya daldırılarak ısıtılır, mikrodalga kullanılmaz! Süt donunca yağ tabakası üste çıkar, ısıttıktan sonra hafifçe çalkalayarak karışması sağlanır.

Süt sağma pompaları için hamileyken mutlaka bebek mağazalarına gidin ve hepsini tek tek inceleyin. Ayrıca hastane tipi pompa kiralama ihtiyacınız olma ihtimali nedeniyle doğum yaptığınız hastanenin bebek hemşirelerinden hastanenin çalıştığı firmaların iletişim bilgilerini almanız tavsiye ederim.

‘’Sütün sağılması ve saklanması, bebeğe verilmesi’’ hakkında sorularınızı olursa bu yazının altına yazarsanız, sizlere yardımcı olmaktan mutlu olurum)

Check Also

Cumartesi günü Yaptığım EmzirmeSemineri

              Bu cumartesi günü Marga da Emzirme seminerim oldu.Bu …

5 Yorumlar

 1. Çok yararlı bilgiler,teşekkürler…

 2. Çok faydalı bir yazı.

 3. Annelerin çok işine yarıyor bu uygulama.Anne sütünü bebeğe ulaştırmak için güzel bir yol.

 4. ben de çalıştığım için hep sağardım kızıma …güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık…

 5. Derin dondurucuda 6 aya kadar saklanabilecegi de soyleniyor,dogru mudur acaba?..ve sunu da ogrenmek istiyorum,bebegimi emzirdikten hemen sonra sutumu sagmaya gecersem,belirli bir bekleme suresi tanimazsam yani,bebegimi tekrar emzirmek istedigimde sutum yine gelicek midir?
  Diger bir deyisle,Pompayla sagip gogsu bosalttigimda,tekrar sutun gelmesi icin bi sure gerekir mi?
  Tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir