Ana Sayfa / Emzirme / Anne sütünün üretimi

Anne sütünün üretimi

LAKTASYON (SÜT ÜRETİMİ)

8288
Anne sütü hormonlar ve refleksler sonucu oluşur. Gebelik süresince salgı bezleri süt yapımına hazırlanır. Doğumdan sonra hormonal değişiklikler ile süt yapımı başlar.

Doğum sonrası ilk yarım saat içerisinde bebek emzirilmeye başlayarak süt üretiminin biran önce oluşması sağlanmalıdır. Anne memesi salgı, destek ve yağ dokusundan oluşmuştur. Salgı dokusunda yapılan süt, kanallar boyunca meme ucuna doğru ilerler. Kanallar areola (meme ucundaki kahverengi kısım) bölgesinde sütün toplandığı torbacıklar ( laktiferöz sinüsler ) halini alır. Kas hücrelerindeki oksitosin hormonu kasılmayı sağlayarak emzirme esnasında sütün akışını sağlar. Prolaktin hormonu ise süt salgılayan hücrelerde süt üretimini sağlar.Areola bölgesindeki küçük kabarcıklar (Montgomeri bezleri) emzirme esnasında memenin bebeğin ağzından kaymadan emmesine de yardımcı olur.Anne bebeğini emzirmeye başladığında ya da bebeğini düşündüğünde oksitosin ve prolaktin hormonları faaliyete geçerek süt salgısı başlar. Anne sütünde süt üretimini azaltan yada sonlandıran bir madde (inhibitör) vardır. Meme sütle dolduğunda bu madde süt salgılanmasını durdurur böylece memeyi çok dolu olmanın zararlarından korur. Bebek bir memeden emmeyi bırakırsa bu meme süt yapmayı keser.

Check Also

Kök Hücre Tedavisine Başlanmadan Bilinmesi Gerekenler

  Çünkü henüz uygulanan tedavilerin tamamı bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Ne var ki, çalışmalar çok …

One comment

  1. Özden Çakina

    Esra hn. Merhaba .oğlum 9 aylık. Doğduğundan beri hergün sütümü düzenli sağıyorum(ilk doğduğunda biberona alıştırdığım için) sadece 8.ayında 20 gün emdi ve sonra sütüm çokazaldı. Şimdi her 2-3 saatte bir sağıyorum ama tüm gün sadece 220cc gibi süt çıkıyor. Bu aydan sonra sütüm artar mı? Ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir