Emziren Anneler!

551500_10152646861980267_76961899133246341_n

Emziren anneler, ilk günlerde stresten uzak durun!

Ben o dönemde şunları yaşamıştım…Bebeğinizle birlikte uyuyun, onunla birlikte beslenin. Bu, sütünüze olumlu yansıyacaktır. Ve en önemli şeylerden biri de stresi evinizden, kendinizden uzak tutun.
Emziren annelerin ilk günleri gerçekten karışık olabiliyor.Annenin bebeğin annesine alışması için rahat ve huzurlu bir ortama ihtiyaçları var. Ama maalesef ilk günlerde etrafımızdaki iyi niyetli herkes anne ile ilk karşılaştıklarında sordukları iki soru “Bebeğin kaç kilo doğdu? Sütün var mı?”…

Ben 33. haftada acil doğum yaparak oğluma kavuştum. Doğum deneyimim çok sıkıntılıydı ve bebeğim de minik olmasına rağmen ilk kez karşılaştığımızda Altuğ emebildi. Çok sevindim. Fakat ikinci kez emme deneyimimizde maaesef solunum sıkıntısı nedeniyle yoğun bakıma alındı. Orada ben bittim. Kaç yıllık sağlıkçı olmak,neler olduğunu bilmek ne yazık ki kendi çocuğun olunca hiçbir  anlam taşımıyor. O gece bir daha oğluşumla görüşemedik. Ben sezaryenli olduğum için yataktan kalkamıyordum. İşin kötüsü yaşadığım üzüntü nedeniyle gelen sütüm gitti. Sağıyorum sağıyorum 1-2 damla ancak geliyor. O kadar şaşırdım ki, ilk emdiğinde taşıyordu.

Üzüldüğüm için vücudumda oksitosin denilen sütün kanallar yoluyla bebeğe ulaşmasını sağlayan hormon salınmıyordu ya da az salınmaya başladı. Ertesi gün oğluşum kucağımdaydı ama gerginliğimden sütüm gitti. Boş boş emme denemeleri, sağmalarla uzun bir süre boğuştum. Evdeki ilk günlerimde sağolsun eşimin desteği çok büyük ama etrafın baskısı nedeniyle de toparlanamadım. Psikolog arkadaşımın 20. gün beni ziyaret etmesiyle biraz gözüm açıldı. Var olan durumumu anlattım. Yaşadığım çocuğumu kaybedeceğim korkumla sayesinde yüzleştim.Ta ki bu durmu fark edip, silkelenen kadar sütüm her 3 satte bir emzirirp,sağmam rağmen sütüm çok azdı. Kendime geldiğimde ve rahatladığımda inanılmaz sütümde artma oldu. Bunu kitaplarda okuyup annelere anlatsam da yaşamak başka bir şeymiş…

Size tavsiyem, tıpkı doğum planı gibi doğum sonrasındaki ilk günler için de planlamalar yapmanız. Kim gelsin, ne zaman gelsin, bana nasıl yardım etsin? Bu, çok işinizi kolaylaştıracak. Bunun yanı sıra ilk günlerde bebeğin rehberliğinde günlerinizi geçirin.Onunla birlikte uyuyun, onunla birlikte beslenin. Bu, sütünüze olumlu yansıyacaktır. Ve en önemli şeylerden biri de stresi evinizden, kendinizden uzak tutun.

40 gün denilen lohusalık süresi hem bebeğin size, sizin de bebeinize alışma süreniz. Onun için kendinize ve bebeğinize zaman verin. Kırkıncı günün sonunda herşeyin yoluna girdiğini göreceksiniz.

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

2 Yorumlar

 1. esracım çok zor şeyler yaşamışsınız… Altuğ maşallah çok mutlu bir çocuk bence…
  Doğum sonrası ilk günlerde hatta belki pek misafir kabul etmemek de daha iyi olabilir 🙂
  Bizim insanımız hemen başlar yorumlara:
  -ay doğurmamış gibisin
  -ay göğüslerin boş gibi
  -çocuk doymuyor mu tüh
  böyle vah vah cümlelerle stres yapabiliyorlar!!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.