Emzirilen bebeklerde ek gıda ile beslenme kuralları:

IMG_8324
Emzirilen bebeklerde ek gıda ile beslenme kuralları

 

Ek gıda ile ilgili internette gezinirken, WHO( Dünya Sağlık Örgütünün) sağlıklı ve zamanında doğan bebekler için bir rehber hazırladığını okudum. Benim annelerle paylaştıklarımla örtüşmesine çok sevindim. Daha önceki Ek gıdaya geçiş yazımlarımda sizlere yardımcı olacaktır. İlk geçişlerde kaç öğün vermek, ne kadar vermek en kafa karıştıran konu. Dünya sağlık örgütü rehberinde de yavaş yavaş ilerlemeyi tavsiye etmiş. Önerilen 2 yaşına kadar anne sütü ve emzirmeyi bu rehberde de tekrar belirtilmiş.

13879
Emzirilen bebeklerde ek gıda ile beslenme kuralları

Aşağıda sizlerle detayları paylaşıyorum.

– Bebek doğumdan altıncı ayın sonuna kadar tek başına anne sütü ile beslenmelidir, ek gıda besinleri altıncı ayın sonunda (180 gün) anne sütüne ilave olarak verilmelidir.

– İsteye bağlı, sık emzirme 2 yaş ve ötesine kadar sürdürülmelidir.

-Sorumlu beslenme uygulaması, psikososyal bakım ilkelerini temel almalıdır.

-Besinler doğru bir şekilde ve temizlik kurallarına uygun olarak hazırlanmalıdır.

-Sık emzirme devam ederken, altıncı ayda küçük miktarlarda ek besinlere başlanmalı ve çocuk büyüdükçe besin miktarı artırılmalıdır.

– Ek gıdanın kıvamı, süt çocuğunun gereksinimine ve motor gelişimine uygun olarak, bebek büyüdükçe dereceli olarak artırılmalıdır.

-Ek gıdaya geçiş de öğün sayısı, bebeğin yaşına ve anne sütünden yararlama miktarına göre ayarlanmalıdır.

 

– Süt çocuklarının sağlıklı gelişimi için vitamin ve mineral desteği almaları ya da zenginleştirilmiş besin tüketmeleri gerekmektedir.

-Hastalık esnasında emzirme sıklığını artırma yolu ile sıvı alımının artırılması ve bebeğin yumuşak, iştah açıcı, favori besinleri tüketmeye teşviki gerekir.

-Tamamlayıcı beslenme döneminde süt çocuğunun besin ihtiyacını karşılamak, çok çeşitli besinleri içeren bir beslenme rejimi ile mümkündür.

Sonuç olarak; en uygun büyüme, bilişsel gelişim ve hayata sağlıklı başlangıç için yaşamın ilk iki yılı “kritik” bir dönemdir. Bu dönemde sağlıklı beslenme fırsatı kaçırılmamalıdır.

Annelerin ek gıda beslenme uygulamaları konusunda bilinçlendirilmesi çocuk sağlığı açısından son derece önemlidir.

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.