Ana Sayfa / Ek Gıda / İçinde İyilik var!!

İçinde İyilik var!!

IMG_4493

 

IMG_4489                                  IMG_4524

Geçtiğimiz hafta Hero baby’nin düzenlediği blogger toplantısına katıldım. Bu toplantı da Doç. Dr. Merih Çetinkaya’yı buluşturarak blogger anneleri  Bebek ve Küçük Çocuklarda Tamamlayıcı Beslenme hakkında  bizleri bilgilendirdi.

Uzun zamandır dinlediğin en iyi sunumdu, doktor beyin anlattıkları. Bebeklerde ek gıda yani tamamlayıcı beslenme hakkında pek çok açıklaması oldu.Bu bilgileri toplarsam;

Tamamlayıcı besine geçişte doğru zamanlamlama bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemli

Çocuk sağlığı ve beslenme otoriteritelere göre bebeklerin yaşamlarının ilk 2 yılında temel besin öğesi olarak anne sütü olmalıdır. Tamamlayıcı ek besine geçiş anne sütünün yeterli olduğu durumlarda ve bebek kilo alımının normal seyrettiği durumlarda   aydan itibaren ; sütün yeterli olmadığı ve bebeğin gelişiminin yavaş olduğu durumlarda 4. aydan itibaren başlanabilir. 6. Aydan itibaren anne sütündeki demir, çinko, kalsiyum ve magnezyum içeriği de bebek için tavsiye edilen değerlerin altındadır, bu nedenle tamamlayıcı besinler verilmeye başlanmalıdır.  Tamamlayıcı besinlere daha geç başlanması bebeklerde yetersiz beslenme sonucu büyüme geriliği, yetersiz lif tüketimi sonucu kabızlık, çiğneme ve yutmayı öğrenmede gecikmeye sebep olabilmektedir

Anne sütü söz konusu olduğunda kalitesiz süt yoktur. Sütün her damlası bebekler için dışardan alabileceği besinlerden daha değerlidir ve anne sütü devam ettiği sürece bebeklere verilmelidir. Bu bilgiyi çok anne duymasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bebeğinin yetersiz kilo alımından sonra sütüm kalitesiz diye bana yazan ve soran anneler çok var. İnanın böyle bir şey yok. Bu Doç Dr. Merih Çetinkaya da üzerinde durdu.

Bebekler küçük yetişkinler değildir, metabolizmaları, besin gereksinimleri ve aldıkları besinlerin vücutlarında emilimi yetişkinlerden farklıdır.

Bebeğe özel ürün : Vücut kitlesi ile besinsel gereksinim kıyaslandığında küçük bir çocuk, yetişkin bir kişiden 4 kat fazla C vitaminine, 4,5 kat fazla demire ve 3,5 kat çinkoya gereksinim duyar.

Tahıllar : Sağlıklı beslenme besin piramidinin temelini oluşturan tahılların lif açısından zengin olduklarından çocuk beslenmesinde besinsel ve metabolik olarak koruyucu ve tedavi edici etkileri bulunmaktadır. Tahıllarda dikkat edilmesi gereken konu bebekler için sindirilebilir  olması ve çeşitliliktir. Demir açısından zenginleştirilmiş ve  alfa amilaz, pepsin, tripsin, pankreatin gibi enzimler bulunduran tahıllı mamalar çocukların sindirimi kolaylaştırır ve ihtiyaçları olan besinlerin emilimini sağlar.

Dalında olgunlaşan meyveler : Meyveler olgunlaştıkça besin değerleri artar. Olgun meyveer özellikle anti-oksidan ve C vitamini yönünden zengindir. Pazardan alınan bir çok meyve henüz olgunlaşmadan toplandığı için besin değeri açıdan dalından olgun olarak koparılmış meyvelerden daha zayıf olacaktır.

Besin Güvenliği : Geleneksel tarımla üretilen bir çok sebze ve meyvede bulunan pestisitler yıkanarak ya da sirkeyle temizlenerek gıdalardan tamamen temizlenemez, çünkü bu zararlı maddelerin bir kısmı kabukdayken önemli bir kısmı da meyvenin içindedir. Bebeklerde ağızdan alınan yiyecekler sindirim kanalında %40-70 oranında emilir ve 1/3’ü tutulur. Bu oran yetişkinlerde %5-20’dir ve sadece %1’i tutulur. Bu nedenle pestisid içeren besinler bebeklerin bünyesi için çok daha zararlıdır.

Bu toplantıda GDO ‘nun  ne kadar sıkıntılı olduğunu bilirken yanına pestisid eklendi. Besinler de olduğu ve bunun yıkamakla da geçmemesi biraz  kafam karıştırmadı değil.

Daha sonra Hero Gıda Pazarlama Direktörü Aslı Çetkin’in Hero Baby’nin marka değerlerini ve bebek mamalarının üretim yolculuğunu bizlerle paylaştı. Sunumuna ailesiyle başlaması çok hoşuma gitti, açıkçası:)

Hero baby ,Türkiye de ve Türk bahçelerinde üretilen meyvelerle hazırlandığından bahsetti. Ülkemizin bahçelerinde üretilip, Ankara da bulunan fabrikalarda hazırlanması çok güzel. Türk beslenme ve bebeklerin gelişim ihtiyaçları çercevesin de üretim yapıyorlarmış.Görselde bahçeler ve fabrikaların yeşillikler içindeydi.

Bütün  mamalarının Türk Gıda Kodeksinin Bebek ve Küçük Çocuk Beslenme Tebliğine uygun olarak üretildiğini ve paketlerindeki bilgilerle ürünleri takip edilebiliniyor. Gerekirse bu bilgiler ışığında hesap verebildiklerini söylediler

Kullandıkları tahılları da ülkemizden temin ettiklerini ve ülkemiz de GDO’lu tarımın yasak olduğunu ve çok sıkı kontrolle denetlendiğini garanti ediyorlarmış. Bunu da yaptıkları sık tekrarlanan testelerden dolayı emin olduklarını söylediler.

Niğde Üniversitesi Tarım Bilimleri fakültesindeki değerli hocalar ile işbirliğinde doğanın çeşitliliğine ve zenginliğine en çok katkısı olan arıları korumak için sosyal sorumluluk projeleri yürütüyorlarmış. Niğde’deki elma bahçelerimizde gerçekleştirdiğimiz proje ile elma ağaçlarına arı polinasyonunun sonuçlarını takip ediyorlarmış. Önümüzdeki yıllarda da benzer projeleri gündemimize alacağız.

Check Also

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi

Duracell’den yeni çocuk güvenliği teknolojisi Tüketici pillerinde lider markalardan Duracell, 2016, 2025 ve 2032 lityum …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir