Tüp Bebek Tedavisi Can Yakar Mı?

4

Bebek sahibi olmaya karar verdiniz. Fakat işler planladığınız gitmedi  ve yardımcı bir tedaviye ihtiyacınız var. O zaman tüp bebek tedavisi olmanız gerekiyorsa, biraz duygular karışıyor. Ne zaman tedaviye karar verdiğiniz de de bu sefer, ” tedavi süresinde acaba canım yanıcak mı?” endişelene biliniyor. Bu nedenle Op. Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu tüp bebek tedavisi hakkında bilgi aldım.

En başta şunu söyleyebilirim, canınız yanmıyor:)

 

Tüp bebek işlemi ağrılı veya acı veren bir işlem değildir. Basit bir işlemdir ancak çocuk sahibi olmak isteyen kişilerin bu işleme hem psikolojik hem de fiziksel olarak hazırlanmaları, endişe ve stresten uzak olmaları gerekmektedir. Tedavinin başarısını etkileyen en önemli noktalardan biri de budur. Anne adayının aklındaki her soru işareti ya da duyduğu her endişe tedavinin seyri açısından doktoruna danışmayı gerektirir. Başarılı bir sonuç alınmak isteniyorsa hem anne adayı hem de baba adayı aklındaki her soruyu sormalı ve cevabından tatmin olmalıdır. Tüp bebek tedavisinin ağrılı ve ya acılı bir işlem olup olmadığı ise yine çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok sorduğu sorulardan biridir.

 

Bazı kişiler iğnenin sadece görüntüsünden bile korkabilmektedir.  Tüp bebek tedavisinin aşamalarından bazılarında iğne kullanımı olduğundan tüp bebek tedavisinin ağrılı veya acılı bir tedavi olduğunu düşünebilmektedirler.  Fakat tüp bebek yöntemi ağrılı veya acı veren bir işlem değildir.

 

Tüp bebek tedavisi ağrılı bir yöntem midir?

 

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların gelişim aşamasında iken anne adayının kendine göbeğinden iğne yapması gerekmektedir. İlk iğne kullanımı bu işlem sırasındadır.  Bu iğneler son teknoloji ürünüdür ve son derece geliştirilmiş bir şekilde tasarlanmıştır. Anne adayı kendi başına kolaylıkla ve çok rahat bir şekilde yapabilir. Doktorun dediği dozda kolayca ayarlayabilir ve uygulayabilir. Bu iğneler aynı insülin tedavisi gören hastaların kullandığı türden kalem şeklinde, çok küçük ve ince uçlu iğnelerdir. Acı ve ağrı vermemektedir. İğneden korkan kişiler bile bu kalem şeklindeki küçük iğneleri rahatlıkla kullanabilmektedir.

 

Bir sonraki iğne kullanımı ise yumurtaların hazırlanmasından sonra geçilen yumurta toplama aşamasındadır. Bu aşama anestezi olmadan da yapılabilir ama daha kolay ve daha rahat bir şekilde işlemin gerçekleştirilmesi için anestezi uygulanır. Çünkü bu adımda biraz daha büyük iğneler kullanılır. Anne adayının karnının içinden yumurtalar toplanacaktır.  Kişi anestezi işlemi altındayken yumurtaların toplandığını hiçbir şekilde hissetmemektedir.

 

Son olarak embriyo transferi sırasında iğne kullanımı vardır. Anne adayının yumurtalarının döllenip embriyo şeklinde rahmine yerleştirilmesi aşamasında bu işlem aynı alttan yapılan ultrason muayenesi şeklindedir. Bu embriyolar bir kateterin içine koyulur ve ultrason yardımı ile yavaş ve hafif bir şekilde anne adayının rahmine yerleştirilir. Basit ve ağrısız bir işlemdir fakat uzmanlık gerektirmektedir. Bu işlemler çerçevesinde tüp bebek tedavisi ağrılı veya acılı bir işlem değildir.

www.tupbebekailesi.com bu siteden isteyen olursa detayları okuyabilirler.

Bu konuda bizlere bilgiler verdiği için Op. Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu çok teşekkür ederim.

Umarım her anne -baba olmak isteyen istediği zaman b

Check Also

Emzirme sürecinde size neler gerekir?

    EMZİRME sürecinde size neler gerekiyor? Sorunun cevabı bebek ve anne , tabii ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir