Ana Sayfa / Genel / Adet Takvimi Nedir?

Adet Takvimi Nedir?

Adet Takvimi Nedir
Adet Takvimi Nedir

Adet, regl nedir?

Kadınların her ay yaşadığı regl dönemleri vücudun hormonlar aracılığı ile yaptığı doğal bir eylemdir. Beyindeki hipofiz bezi tarafından doğurganlık sistemini aktif kılan uyarıcı hormon salınımı ile yumurtalama fonksiyonları gerçekleşerek, yumurtalarda östrojen hormonu salgılanır. Bu hormonlar rahim içi astar dokusu olan endometrium tabakasının kalınlaşmasına ve etrafına doku kalıntılarını bırakmasına neden olur. Bu eylem vücudun rahim içi şartlarını gebelik için uygun hale getirme çalışmalarıdır. Endometrium tabakası kalıntıları ile birlikte rahimden gelen bir miktar kan ile vücut dışına atılır. Her ay meydana gelen sistematik bu döngüye adat kanaması denir. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu hormonal döngüde aksamalar meydana gelebilir. Bu aksamaların en net belirtisi ilk olarak adet kanamalarında ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle adet düzensizliği, şiddetli pelvik ağrı, aşırı kanama ya da seyrek kanama gibi normal adet düzeninde olmayan ve hormonal düzeni etkileyen bazı hastalıkların ürünü olarak adet rutininde anormal değişimler izlenmektedir. Adet kanamasındaki anormal davranışların fark edilmemesi halinde, bu soruna neden olan hastalık boyutunun ilerlemesi sonucunda olumsuz bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kadınların düzenli olarak adet döngüsünü takip etmesi ve anormal durumları fark edip doktora başvurması için adet takvimi yöntemi önerilmektedir. Bu yöntem sayesinde adet dönemleri takip edilirken, üreme sağlığı korunma altına alınmaktadır.

Adet takvimi nedir, hangi amaçla kullanılır?

Kadınların her ay doğurganlık sistemi dahilinde yaşadığı ritüel döngüdeki değişiklikler ve belirtiler, hormonların neden olduğu fizyolojik bir eylemdir. Özellikle dönemlerin yaklaşması ile pelvik ağrı, vajinal akıntıda artış, göğüslerde hassasiyet ve ruh hali değişiklikleri gibi doğal şikayetler ortaya çıkarken, bazı durumlarda anormal davranışlar söz konusu olabilir. Adet takvimi de kadın sağlığının göstergesi olan düzenli adet kanamaları hakkında bilgilerin yer aldığı, not etme sistemidir. Yani adet günü, miktarı, süresi ve adet dönemi öncesi belirtileri gibi düzenli adet kanamaları hakkında detaylı bilginin yer aldığı bir takip ve kontrol etme aracıdır. Adet takviminde yer alan bilgiler doğrultusunda düzenli kanamalarda yaşanan anormal davranışlar kolaylıkla saptanabilir. Adet takvimi erken teşhis ve tedavi imkanı sağlarken, kadın sağlığını koruma altına alan önemli bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası adet takvimi adet gününün, süresinin, miktarının ve şikayetlerinin yer aldığı ve bu sayede yaşanan anormal durumların kolayca saptanmasını sağlayan takip etme aracıdır.

Adet takvimi nasıl tutulur?

Kadınların ilk olarak adetin başladığı ilk günü kaydetmesi, ağrı boyutunu, süresini ve miktarını şiddetine göre derecelendirerek yazması gerekir. Bu not alma işlemini her ay gerçekleştirerek, düzenli adet kanamaları hakkında sabit fikir sahibi olunmasını sağlanır. Ayrıca takvime şikayetlerle birlikte yaşanan tüm anormal durumların not edilmesi gerekir. Belli bir süre sonra oluşan doğal rutindeki farklılıkların kolaylıkla saptanabilmektedir. Adet kanamalarındaki düzensizlikler, şiddetli ağrı ve aşırı kanama gibi anormal davranışlar kadın hastalıklarının bir göstergesi olabilir. Bu nedenle yaşanan her türlü anormal durumlarda adet takviminizle birlikte uzman bir doktora başvurmanız önerilmektedir.

Kaynak: letspepapp.com

Check Also

Bebeklerin uyku düzeni

Bebeğin uyku ihtiyaçları nelerdir?     Bebeklerde uyku ihtiyacı yaşlarına bağlı olarak değişmektedir. Yenidoğanlar çoğu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir