Ana Sayfa / Genel / DOĞUM SONRASI KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

DOĞUM SONRASI KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

DOĞUM-SONRASI-KORUNMA-YÖNTEMLERİ NELERDİR
DOĞUM-SONRASI-KORUNMA-YÖNTEMLERİ-NELERDİ

 

Doğum sonu gebe kalmama süresi emzirmeyen kadında ortalama 45 gündür. Doğum sonrası dönemde kullanılacak korunma yöntemlerinin ne zaman başlanacağına ilişkin bilgiler mutlaka alınmalıdır.

Emzirmeye Bağlı Gebe Kalmama

Emzirmeye bağlı gebe kalmama, emzirme fizyolojisinin doğal koruyucu etkisinden yararlanılan bir yöntemdir. Tüm koşullara uyulsa bile emzirmeye bağlı gebe kalmama ancak doğum sonrası altıncı aya kadar etkilidir.

Kombine Gebeliği Önleyici Haplar ve Kombine Gebeliği Önleyici İğneler

Östrojen ve progesteron hormonu içermektedir. Sütü azaltabileceği için emziren kadınlarda 6 aydan önce bu yöntemler önerilmez. Ancak kadının kullanabileceği başka bir yöntem yoksa doğum sonrası 6-8 haftadan sonra başlanabilir. Emzirmeyen kadınlarda doğum sonrası üçüncü haftadan sonra önerilebilir. İlk üç haftada östrojen nedeniyle oluşabilecek doğum sonrası tromboemboli (pıhtı atma ) riskleri nedeniyle hemen başlanmamalıdır. Üçüncü haftadan sonra bu risk ortadan kalkar. Bu yöntemler gebeliği sırasında hipertansiyonu olan kadınlara kan basıncı normale düşmüşse önerilebilir. Yalnız Progestin Hormonu İçeren Mini Haplar,

3 Aylık İğneler ve Kola Yerleştirilen Çubuklar (İmplanon)

Emziren kadınlarda güvenle kullanılabilir. Çocuğun büyüme ve gelişmesine olumsuz etkileri yoktur. Emzirmeyen kadınlarda doğumdan hemen sonra, emziren kadınlarda doğumdan altı hafta sonra başlanabilir.

Rahim İçi Araç (Spiral-RİA)

1. Vajinal doğumdan sonra ya da sezaryen sırasında, plasentanın çıkmasını izleyen 10 dakika içinde uygulanabilir.

2. Doğumdan sonraki 48 saat içinde, kadın hastaneden çıkmadan uygulanabilir.

3. Doğumdan dört-altı hafta ya da daha uzun süre geçtikten sonra uygulanabilir. Emziren kadınlarda güvenle kullanılabilir. Sütün miktarı ve kalitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı gibi, bebeğin sağlığını da etkilemez. Kondom Doğumdan sonra herhangi bir zaman kullanılmaya başlanabilir.

 Diyafram

Doğum sonrası altıncı haftadan önce kullanılmamalıdır, çünkü kanamanın devam ettiği, rahmin toparlanmasının tamamlanmadığı dönemde kadının bu yöntemleri kullanılması tehlikelidir. Tüplerin Bağlanması (Tüp Ligasyonu) Doğum sonrası hemen, ilk 7 gün içinde veya doğum sonrası altıncı haftadan itibaren uygulanabilir. Doğumdan sonraki ilk 48 saat içinde rahmin toparlanması hemen tamamlanmadığından fallop tüplerine daha rahat ulaşılabilir ve doğum sonrası küçük bir cerrahi işlemle kolaylıkla uygulanabilir. Doğal Gebeliği Önleyici Yöntemler Düzenli adet kanaması başlamadığından rahim ağzından gelen sıvının kontrolü, rahim ağzının elle kontrolü, bazal vücut ısısı gibi yöntemlere güvenilmemelidir.

Erkek Tohum Kanallarının Bağlanması (Vazektomi)

Herhangi bir zamanda eşe uygulanabilir. Erkeklere uygulanan bu yöntemle erkeğin cinsel hayatında herhangi bir değişiklik olmaz sadece gelen meninin içinde erkek tohum hücresi yoktur.

 

kaynak:http://edirne.hsm.saglik.gov.tr/

Check Also

Hamilelik sonrasında ayaklarınız büyüdü mü?

Hamilelik sonrasında ayaklarınız büyüdü mü?   Benim hamilelik sonrasında yarım numara ayakkabım büyüdü. Küçülür diye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir