Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Doğum Sonu Dönemde Yeni Doğanın Bakımı

Doğum Sonu Dönemde Yeni Doğanın Bakımı

 

Doğum Sonu Dönemde Yeni Doğanın Bakımı
Doğum Sonu Dönemde Yeni Doğanın Bakımı

 Vücut ısısının sağlanması: Vücut ısısının normalden düşük olmasını (hipotermi) önlemede en etkili yaklaşım bebeği doğar doğmaz anne ile tensel temas sağlanmasıdır. Isı kaybını arttırmamak için bebek doğar doğmaz yıkanmaz. Oda sıcaklığının 22 derecenin üzerinde olması, hava cereyanı olmaması, bebeğin kurulanması, sıcak örtülerle sarılması ısı kaybını en aza indirger.

Doğum Sonu Aşı ve İlaçlar:

 Yenidoğanda meydana gelebilecek göz probleminin gelişmemesi için göze göz damlası veya merhemi uygulanması

 K vitamini uygulaması,

 Hepatit B aşısı yapılması.

 Yenidoğanın Göbek Bakımı ve Kontrolü: Doğumdan hemen sonra göbek kordonunun kesik ucu povidon iodinle temizlenerek, steril gazlı bezle kapatılır. Göbek kordonu kanama ve enfeksiyon yönünden izlenmelidir. Göbek 7-14 gün içinde kuruyarak düşer. Göbek etrafında kızarıklık, kötü koku ya da akıntı olması enfeksiyon geliştiğini gösterir. Bu durumda bebek hekime yönlendirilmelidir. Bebeğin alt bezi; göbek bağının üzerine gelecek şekilde bağlamamalı ve kuru tutulmalıdır. Herhangi başka bir şey sürülmemelidir.

Yenidoğanın Göz Bakımı: Doğum esnasında rahim ağzında bulunabilen mikroorganizmalar bebeğin gözüne bulaşarak körlüğe neden olabilir. O nedenle bebek doğduktan hemen sonra, göz çevresi ve göz kapakları steril (distile) su veya SF ile ıslatılmış pamukla içten dışa doğru silinir. Göz kapakları hafifçe açılır ve konjuktivaya göz damlası veya göz merhemi uygulanır

Yenidoğanın Temizliği: Bebek ısı kaybını önlemek amacıyla doğumdan en az 4-6 saat sonra ılık suda, temiz bir gazlı bez veya havlu ile yumuşak hareketlerle silinmelidir, yıkanmamalıdır.

Yenidoğanın Giydirilmesi: Bebeğin çamaşırları için en uygunu pamuk kumaşlardır. İç çamaşırlarda yün, ipek ya da naylon tercih edilmemelidir.

Kazalardan Korunma: İlk aylarda bebeğin yatağının çok yumuşak olmaması, yüzüstü yatırılmaması, bebeğin küçük çocuklarla yalnız bırakılmaması konusunda dikkatli olunmalıdır.

Yenidoğan Tarama Programı;

 Yenidoğan Tarama Programı kapsamında yenidoğanların Fenilketonüri, Konjenital Hipotiroidi ve Biyotinidaz Eksikliği yönünden taranması, oluşacak zeka geriliği, beyin hasarları ve geri dönüşümsüz zararların oluşması engelleyebilir. Yenidoğan taraması için kan örneği ideal olarak doğumdan sonraki 3-5. inci günlerde alınmalıdır. Fenilketonüri taraması için bebeğin en az 48 saat beslenmiş olması gerekir. Yeterince beslenmeden kan örneği alınmışsa hastaya ilk hafta içinde en yakın sağlık merkezine başvurarak yeni kan örneği aldırması gerekmektedir.

 İşitme Taraması, hastaneden ayrılmadan önce yenidoğanın işitme taraması yapılması gerekmektedir.

Doğuştan Kalça Çıkıklığı:

• Eğer iki bacak arasında uzunluk farkı varsa,

• Bebeğin altı silinirken, bezlenirken bacakların her iki yana eşit olarak açılmadığı fark edilirse ya da her iki bacağın da tam olarak açılmadığı görülürse,

• Kalçada herhangi bir klik sesi hissedilirse,

• Bebeğin bacaklarının arkasındaki çizgilerde asimetrik bir durum varsa,

• Yürüme çağında çocuk yürümüyorsa kalça çıkığı olabileceği akla getirilmelidir

Check Also

Lohusalık Farkındalık Haftası

Lohusalık Farkındalık haftası 13-19 Mayıs tarihlerinde kutlanarak, farkındalık yaratıldı. Lohusalık; Doğumdan sonraki ilk 40 günlük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir