Bebeği doğru pozisyonda emzirmek

IMG_8268
bebeğinizi doğru pozisyonda emzirmek

Bebeğinizle en uygun pozisyonunuzu alın, bebeğinizle karınlarına olun. Meme ucunuzu bebeğinizin dudaklarına dokundurun. Bebeğiniz ağzını kocaman açtığında , C şeklinde memenizi kavrayıp, memenin kahverengi alanını bebeğinizin ağzına olabildiğince sokun. Bir eli alttan bir eli üstten memenize sarılır gibi yerleşmiş, dudakları memenin kahverengi alanına tam olarak yerleşmiş olmasına dikkat edin.Bebeğinizi tuttuğunuz kolunuzun altını yastıklarla destekleyin, kolunuz yorulmasın.
Bebeğinizi emzirirken siz ne kadar rahatsanız bebeğinizde o kadar rahat olacak ve keyifle sizi emmeye devam edecektir

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler;

 Bebek burnundan rahat nefes alabilmelidir. Meme emerken bebek burnu ile solunuma devam eder, meme bebeğin burnunu kapatmamalıdır. Bebeğin burnunun tıkalı olması, emmeyi güçleştirip imkansız bir hale getirebilir. Doktor önerisiyle emzirmeden önce burna serum fizyolojik damlatmak ve temizlemek yararlı olabilir.

 Bebeğin ağzı memeye doğru yerleşmiş olmalıdır.

Bebek rahat olmalıdır. Giysileri ve ortam ısısı uygun, altındaki bezi kuru ve temiz olan bebek daha kolay emer. Bazen bebekler emme esnasında kakalarını yapabilirler, bu normal bir olaydır.

Her öğünde her iki memede emzirilmelidir. Her emzirmede ilk gelen süt daha az yağ içeren “ön süt”tür. Bebek emmeyi sürdürdükçe sütün içeriği değişir, yağ miktarı artar. En fazla yağ içeren süt, emzirmenin sonunda salgılanan “son süt”tür. Son sütteki yağ inek sütündekine benzemez, daha hafiftir ve sindirimi daha kolaydır. Bu yağ bebek için çok değerli bir enerji kaynağıdır. Bebeğin hem ön süte hem de son süte ihtiyacı vardır. Bebek memeye doğru yerleştirilip doyana ve memeyi kendisi bırakana kadar memede tutulursa, hem ön sütü hem de son sütü almış olur. Eğer bebek bir meme ile beslenmişse, bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanmalıdır.

Beslenme süresi yeterli olmalıdır. Bebekler normalde bir öğünde alacakları anne sütünün yaklaşık % 50 sini ilk 1-2 dakikada, % 90 ını ilk 5 dakika içerisinde emerler. Normal bir emzirme süresi 15-20 dakika olmalıdır.

Beslenme sıklığı bebeğin isteğine göre ayarlanmalıdır. Beslenme sıklığı bebekten bebeğe farklılık gösterir. Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebek ağzını açarak, aranarak, sonunda da ağlayarak açlığını belli eder. İlk haftalarda emzirme aralıkları bir saat, iki saat gibi çok kısa olabilir. Her emzirme sonrası memede yapılan süt miktarı biraz daha artacağından, zamanla beslenme aralıkları uzayacaktır.

Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Meme emme esnasında bebekler bir miktar da hava yutarlar. Hava yutmanın esas neneni hatalı beslenme tekniğidir. Midede sindirim esnasında gaz oluşur, bu oluşan hava-gaz karışımı midenin sol –üst tarafında toplanır, beslenmeden sonra bunun çıkarılması gerekir.  Bebeği yutulan havadan kurtarmak için gaz çıkarma teknikleri vardır. Bunlar;

-Beslenme arasında ve sonrasında bir omuza bez konulduktan sonra, baş omuza dayanacak şekilde dik tutulur ve sırtı sıvazlanır, pışpışlanır.

-Bebek yüzükoyun yere bakacak şekilde kucağa veya dizlere yatırılır ve sırt sıvazlanır. Gazı çıkartılan bebeğin midesi yukarıya gelecek şekilde bir süre sağ yan veya yüzükoyun yatırılması uygun olacaktır.

Egzersiz Emziren annenin ağır bir egzersiz sonrasında kendi sütünün laktik asit içeriği artar ve anne sütünün tadı değişir. Bazı bebekler bu tattan hoşlanmazlar. Böyle bir durumda annenin bebeğini ya emzirmeden 90 dakika önce egzersiz yapması ya da egzersizden 90 dakika sonra emzirmesi gerekir.

 

Check Also

0-1 Yaş Oyun ve kitap Önerileri

Bebeğiniz olunca 0-1 yaş oyun – oyuncak, kitap kısmında kafamızda çok soru oluyor. Hangi ayda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir