Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebeklerde Kolik

Bebeklerde Kolik

 

 

http://kolikbebek.gen.tr/category/kolik-bebek/
Bebeklerde Kolik

Pek çok bebek hayatının ilk döneminde canı yanıyormuş gibi davranışlar sergile- yerek, ağlama nöbetlerine tutulabilir. Sağlıklı bebeklerde görülen bu tarz nedensiz ağlamalara KOLİK denmektedir. Kolik, bir hastalık değildir ve bebeğe zarar vermez. Bebeklerin yaklaşık % 10’ unda görülen ve dış dünyaya uyum sağlarken yaşanılan bir tür rahatsızlık olarak kabul edilebilir.

***Kolik sıklıkla bebeğiniz 2-3 haftalık olduğunda başlar, 4-6 haftada en yoğun döneme ulaşır, çoğunlukla 3 ayda sona erer.

Doktor Kontrolü Gerekli mi?

Bebeğin her gün belirli saatlerde ağlama nöbetlerine tutulması, kolik belirtisi olabi- lir. Yine de bebeği doktora götürmek ve başka bir sorun olmadığından emin olmak için onu muayene ettirmek gereklidir. Bebeklerde; fıtık, barsak düğümlenmesi, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu gibi problemler de çok ağlamaya yol açar ve bebeğin kolik sorunu olduğu sanılabilir.

Kolik’in Sebepleri

Koliğin nedeni henüz bilinmemekle beraber; anne sütü alan bebekte annenin yedik- lerine allerji, mama alan bebekte mamanın içeriğine allerji, sindirim sisteminin tam olgunlaşmamış olması, artmış barsak gazı, bebeğin günlük rutinindeki değişiklikler, annenin endişesi/olumsuz duyguları ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Emziren Annenin Kaçınması Gereken Gıdalar;

Annenin emziklik dönemindeki beslenmesi, bebeğin özellikle ilk 6 ay, temel besin kaynağı olan anne sütüne etki ettiği için çok önemlidir. Gaz yapıcı özelliği olduğu bilinen, lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, pişmemiş soğan ve sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata, portakal gibi besinlerin annenin diyetinden çıkartılması, bebeğin rahatlamasına katkıda bulunabilir. Bebeğinizi rahatlatmak için öncelikle sizin rahat, olumlu ve anlayışlı olmanız gerekmektedir. Her bebeğin ağlamasını farklı yöntemlerle durdura- bilirsiniz. Fakat tüm bebekler için geçerli olan, kendisini güvende hissetmesidir.

Aşağıda sıraladığımız ipuçları, kolik sancısı bulunan bebeğinizin ağlamasını dindirebilir:

  • Kucakta veya bebek arabasında gezdirmek
  • Sarılma ve rahatlatıcı ninni/şarkılar söylemek
  • Hafif/alçak sesli müzik dinletme
  • Kucakta veya beşikte sallama
  • Karnına ılık yağ ile masaj yapma
  • Karnına ılık havlu koyma
  • Ilık bir banyo yaptırma
  • Kendi arabanıza bindirip gezdirme
  • Emzik verme
  • Annenin rezene çayı içmesi

Kaynak:Yenidoğan bebek takibi ve Anne-baba rehberi , Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

görseller:http://kolikbebek.gen.tr/category/kolik-bebek/

Check Also

Bebeklerin aylara göre yürüyüşü

Bebeklerin aylara göre yürüyüşü Aylara Göre Yürüyüş Belirtileri Bebeğiniz altı aylıkken yürümeye hazır olduklarına dair …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir