Ana Sayfa / Ek Gıda / EMZİRME İLE BABY LED WEANİNG ARASINDAKİ BAĞ

EMZİRME İLE BABY LED WEANİNG ARASINDAKİ BAĞ

 

1
EMZİRME İLE BABY LED WEANİNG ARASINDAKİ BAĞ

 

 

Bebeklerimiz doğduğunda tek hedefimiz bebeğimizi emzirebilmek. İlk günlerde sütüm yetiyor mu, bebeğimi doğru emziriyor muyum düşünceleri bir süre sonra unutuyor ve her şey kendince yoluna giriyor.

Daha sonra bebeğimiz 6. Aya geldiğinde bu sefer karşımıza ek gıda süreci geliyor. Bu sefer de anne sütüne alışmış bebeğimize pütürüklü gıdalarla tanıştırıp, onun hazırladığımız yemekleri yemesini bekliyoruz. Tekrar bebeğimize ek gıdaya alıştırma, yeni besinlerle bebeğimizi tanıştırma derdine düşüyoruz. Bu dönemde Baby led weaning (BLW) yani bebeğin kendi kendine beslenmesi bence anneleri rahatlatıyor.

Ek gıdaya geçmesi söylenen bebeğin annesinde ilk dönemde en büyük endişe ne kadar ek gıda, asıl vereceğim, bebeğim ne zaman emzireceğim? EN başta şunu söyleyebilirim ek gıda süreciniz de 6 ay ile 12 ay arasında unutmayın Anne sütü ağırlıklı ek gıda şeklinde beslenme yapıyoruz. Her zaman ana besin kaynağı anne sütü oluyor. Bebekleri 6-9 ay içinde ek gıda ile tanıştırıyoruz.9-12ay içinde de yavaş yavaş öğünlere alıştırıyoruz. 1 yaşına geldiğinde artık ek gıda ağırlıklı anne sütü şeklinde ilerlemeliyiz.

Anne sütü ek gıda derken;

Bebeğimizi ilk sebze veya meyve ile tanıştıracaksak ve blw yapmak istiyorsak bebeğimizi önce emziriyoruz, doyuruyoruz. Yani bebeğimizi güzelce emziriyoruz. Bu şekilde karnını doyuruyoruz. Sonra aradan ortalama yarım saat geçtikten sonra mama sandalyesine oturtuyoruz ve mama sandalyesinin tepsisine yiyebileceği yumuşaklıkta olan sebze veya meyveleri koyacağız. Bu dönemde bebeğimizin onları mıncıklamasını, besinlerle oynamasını sağlayacağız. Önüne koyduklarınız besinleri dokunarak yapısını fark edecek. Yumuşak mı, taneli mi, kaygan mı diye. Özellikle ilk yıl oral dönem olduğu için her şeyi ağzına götürecek ve bu şekilde tanımaya çalışacaktır. İşte bu iki özellikle birlikte bebeğiniz blw yaparak kendi kendine yemeye çalışarak, tüm besinleri tadıcak ve sevip-sevmediklerini belirleyecektir.

Bu şekilde beslenmeyi öğrettiğiniz de bebeğin kendi kendine beslenmeyi öğrenmesi başarı duygusunu da tatmin ettiği için bebek kendine olan güveni de yükselecektir. 1-1,5 ay besinleri tanımayla geçip, ortalama 8. Ay gibi bebekler her şeyi kendi kendine yemeye başladığını göreceksiniz. Ve bu arada çok da güzel sizi emmeye devam edecektir. Blw öğretirken anlaşıldığı gibi bebeklerimiz anne sütüyle doyurup, ek gıda ile oynamasını ve bu şekilde tatmasını sağlıyoruz. Bebeğiniz artık önüne koyduğunuz her şeyi kendi kendine yemeye başladığında bu sefer önce yemeğini blw yöntemiyle yemesini sağlayıp, sonrasında bebeğinizin istediği zaman da emziriyorsunuz.

Burada önemli olan az mı yiyor ve boğulacak mı diye endişe etmemeniz. Özellikle bebekler de 6. Ay gibi öğürme refleksi kaybolmaya başlıyor. Bu da bebeğin pütürüklü gıdalarla tanışmasına olanak veriyor. Bizler bu dönemde hep bebeğimize blenderdan geçmiş besinler verip, pütürüklü gıda vermezseniz ilerleyen dönemde daha zorlaşacaktır.

Tek başına yemek yemeyi öğrenen bebeklere baktığımızda ek gıdaya geçiş süreci eğlenceli, yemek seçmeyen ve aktif olarak da emmeye devam eder şeklinde ilerliyor. Bu bebekler çoğunlukla yemek seçmeyen ve özellikle ellerindeki minik kasları çok güzel kullandığını görüyoruz.

Anlaşıldığı gibi bebeğinizin ek gıda sürecine geçtiğinde, kendi kendine beslenmesi için destelerseniz bebekler kendi özgüvenleri geliştiği gibi ek gıda süreciniz eğlenceli, yemek seçmeyen ve aktif olarak da emmeye devam eden bebekler olacaktır.

Annelik Sanatı dergisi yazım:)

Check Also

Somon Köftesi

Bebeklerimiz 7-8. ay gibi balık yemeye başlar. ve biz balığı buharda veya fırında pişirip bebeklerimize …

One comment

  1. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir