“Az Daha Fazladır” yaklaşımıyla Fide Okulları

 

matematik sevgisi

 

Geçtiğimiz günler de eğitim sisteminin merkezine  çocuğu ve öğretmeni koyan Fide okullarının tanıtım toplantısı vardı.  Eğitim konusunda giderek önemli bir platform olan Eğitimpedia’nın  ve Fide Okullarının kurucularından Ali Koç okul ve verdikleri eğitim sistemi hakkında bizlerle paylaştıklarını ben de sizlerle paylaşmak isterim.

Ali Koç’un bizlere anlattıkları;

”Her çocuk başarmak, zafere ulaşmak ister. Bu nedenle kahramanlarla özdeşim kurar. Oyunlarda da süper kahraman olduklarında kendilerini bu kadar mutlu hissetmelerinin nedeni de budur. Eğitim sistemimiz ise çocuklarımızı her gün eve mağlubiyetlerle gönderiyor. “Bir çöp adam bile çizemem.”, “ Benim kafam matematiğe basmaz.” diyen yetişkinler olmamızın nedeni, okul hayatımızın mağlubiyetlerle dolu olması.

Yapamadıklarımızı ölçen ve bizi etiketleyen eğitim sistemi yüzünden yapamayacağına inanan yetişkinler olduk.Her çocuk başarmak, zafere ulaşmak ister. Bu nedenle kahramanlarla özdeşim kurar. Yapamadıklarımızı ölçen ve bizi etiketleyen eğitim sistemi yüzünden yapamayacağına inanan yetişkinler olduk.

Bugünün çocukları estetik açıdan yüksek kalitedeki eğitim ortamlarında eskisinden daha fazla yapamayacaklarına inandırılıyor. Doğduğu andan itibaren her şeyi yapabileceğine inandığımız/inandırdığımız çocuklarımız, okul hayatı ile birlikte onlara, ne kadar çok şeyi yapamayacağını yaşatan/hissettiren/öğreten yetişkinlerle ve eğitim ortamlarıyla kuşatılıyor. Evebeynlerinin, yaptıkları her şeyi alkışlamasına alışmış olan çocuklar, okul hayatı ile birlikte hiçbir şeyi yapamayacağına inanan çocuklara dönüşüyor.

Bu iki yaklaşımın da yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bize göre çocuklar, güçlü ve zayıf yönleriyle bir bütündür ve bu sebeple her çocuk bir kahramandır. Biz bu yüzden Fide Okulları’nı kuruyoruz. Çünkü kahramanları olduğu haliyle seviyoruz.

Fide Okulları merkezine çocuğu ve öğretmeni alan bir okuldur. Mutlu çocukları yetiştirecek olanın, mutlu öğretmenler olduğunu biliyoruz. Kendini gerçekleştirme olanaklarına, sorma/sorgulama şansına, insan olarak değer görme hakkına, öğrenme merakı ve heyecanına sahip olan öğretmenlerin, kendini gerçekleştiren, eleştirel düşünebilen, öğrenme merakını  yaşamının her anına taşıyabilen Fide’leri büyüteceğine inanıyoruz.

Fide Okulları’nı; Yol gösterici ilkelerimiz olan sadelik ve çocuğun üstün yararı ışığında, İyi okulun, iyi öğretmen ile öğrenciyi iyi fiziksel koşullarda bir araya getiren okul olduğu inancıyla kuruyoruz.İnanıyoruz, Fide’lerimiz “Az Daha Fazladır” yaklaşımıyla Fide Okulları’nda yeşerecek. ”

 

Sizler de bu sıralarda çocuğunuz için okul araştırma dönemindeyseniz bence  iyi bir eğtimcinin kurucusu olduğu Fide Okullarına şans verin derim:))

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir