Anne sütünü siz yokken bebeğinize verilmek üzere sağıp saklamanız gerekiyorsa:

551500_10152646861980267_76961899133246341_n (1)

Annelerin en büyük sıkıntısı; işe başlama ya da dışarı çıktıklarında sütlerini nasıl sağacaklar ve bebeklerine nasıl verecekler?

İlk günlerde bebeklerini olabildiğince sık sık emzirmek çok çok önemli. Bazen anne sütü bebeğin ihtiyacından fazla olduğunda veya yetersiz olduğunda süt sağma pompalarıyla sütü sağmak gerekir. O nedenle doğum öncesinde anneler mutlaka süt sağma pompaları hakkında bilgi sahibi olmalılar. Özellikle eşlerini de bu konuda bilgilendirmeliler. Çünkü pompalar genellikle birden ihtiyaç duyulduğunda eşiniz hemen gidip, alabilir.

Ben özellikle süt yetersizse ilk günler için yaklaşık 2 ay kadar hastane tipi pompa kiralanması, ondan sonra çiftli pompa alarak devamlılığın sağlanabilir. Ama süt yeterli ve 3-4. gün birden arttığında da sütün fazlası sağılarak göğüslerin rahatlatılması çok önemlidir. O zaman manuel pompa veya anne ileri de çalışacaksa çiftli veya tekli elektrikli pompa ile sütün sağılması gerekir.

Anlayacağınız sütünüz az da olsa çok da olsa sağmak sütün devamlılığı için gereklidir.

Süt sağarken birkaç noktaya dikkat edilmelidir;

 • Sağma işlemine başlamadan ellerinizin, göğsünüzün ve sağmak için kullandığınız malzemenin temiz olduğundan emin olun.
 • Sağdığınız sütün saklama kabına mutlaka tarih etiketi yapıştırın.
 • Sağdığınız süt oda sıcaklığında 3 saat, buzdolabında 3 gün, buzlukta 2 ay, derin dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.
 • Soğutulmuş süt öğünlük porsiyonlar halinde birleştirilebilir ama önceden dondurulmuş süte taze süt eklenmez. Öğünden sonra artan sütler atılır.
 • Soğutulmuş süt ılık suya daldırılarak ısıtılır, mikrodalga kullanılmaz! Süt donunca yağ tabakası üste çıkar, ısıttıktan sonra hafifçe çalkalayarak karışması sağlanır.

 

 

Süt sağma pompaları için hamileyken mutlaka bebek mağazalarına gidin ve hepsini tek tek inceleyin. Ayrıca hastane tipi pompa kiralama ihtiyacınız olma ihtimali nedeniyle doğum yaptığınız hastanenin bebek hemşirelerinden hastanenin çalıştığı firmaların iletişim bilgilerini almanız tavsiye ederim.

 

‘’Sütün sağılması ve saklanması, bebeğe verilmesi’’ hakkında sorularınızı olursa bu yazının altına yazarsanız, sizlere yardımcı olmaktan mutlu olurumJ)

 

 

Check Also

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları

Emzirme Probleminin Olup-olmadığını Gösteren İpuçları Emzirme süreci ne kadar doğal olursa olsun, zaman zaman sorunlar …

6 Yorumlar

 1. Esra Hanim Merhaba
  11 aylık bebegim içi n süt sağmam gerekiyor ancak sanırım göğüs onun emisine göre Şartlandigi için maalesef gündüz içn sürüm yeterli olmuyor ne yapabilirim. Tesekkurler

 2. Merhaba Sorum süt sağlamakla alakalı elbette lakin konuya tam da dahil olmayabilir. Eğer cevaplarsınız beni ziyadesiyle memnun ederseniz Şöyle ki aşamalı olarak 2 yaşını dolduran kızımı sütten kesme işlemimi tamamladım. Şuan hiç emmiyoruz takriben 3 gündür. Lakin göğüslerimde süt doluyor, sağarak şişmesini be rahatsızlık vermesini engellemeye çalışıyorum günde 1 kez sağdım şuana kadar. Sorum şu olacak. Acaba tamamiyle göğsü boşaltmam sakıncalı mı ya öğüt boşaltmamam ? Doğru olan hangisidir? Kimi tam boşaltmamanın göğüste sorunlar oluşturacağını kimi ise göğüsteki bütün sütü sapmanın sütü artırdığını söyledi. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok Sevinirim zira bilgileriniz benim için çok kıymetli ❤️ Sevgilerimle Konya’dan Gülsüm

 3. Buzlukta sakladigimiz sütü cozdurmenin en doğru yöntemi nedir? 3 gün buzdolabında beklemis sütü tuketmedigimizde buzluga kaldirabilir miyiz?
  Dr kontrolünde antibiyotik kullanıyor ve emziriyorum ancak bu dönemde sagdigim sütü saklamamda bi sakinca var mı bilmiyorum?
  Teşekkürler
  Emziren / süt Sagan mutlu mesut anne

 4. Esra hanim. Merhaba. Buzdolabindaki sutumuzu disari cikarken yanimiza almak istersek, ne yapmamiz gerek? Soguk tutan celik termosa, buzdolabindan cikan soguk anne sutu koyulur mu? Cunku termal cantalar soguk tutmuyor. Buz posetleri de cok kisa sure sonra eriyor

 5. Müge Karabıyık

  Merhaba Esra hanım.
  Öncelikle yazınız için çok teşekkürler. Bebeğim biberon almıyor ve dondurulmuş sütlerimi de içmiyor ben de benmari usulü ısıtıp muhallebi yapıyorum. Sizce doğru bir uygulama mı? Bir de 6 ay oldu sütleri atmalı mıyım? : (

 6. Bebegim 4 aylik ise baslayacagim.daha once sagdigim sutleri kullanamiyorum cunku yumurta diuetine basladim alerjiden dolayi. Suandaki sutum ancak bebegime yetiyor sagdigimsa cok az geliyor ne yapmalayim. Yardiminiz icin simdiden tesekkurler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir