Lohusalık döneminiz nasıl geçti?

 

091220141401573181052

 

Lohusalık döneminiz nasıl geçti? Benim fenaydı:((

Oğluma 33. haftada çok zor şartlarda kucağıma alınca benim bütün vücut kimyam bozuldu. Doğum sırasında kaybetme korkum , lohusalık dönemimde beni takip etti. 20 gün olmuştu doğum yapalı. Arkadaşım Psikolog Gonca ben, ziyarete geldiğinde bana var olan durumumu fark ettirdi. Ondan sonra toparlanmam yine yaklaşık 1,5-2 ayı buldu. Gonca klinik psikolog. ve lohusa annelerle de görüşüyor. Bana çok faydası dokundu. Sizde iletişime geçmek, görüş almak isterseniz www.konusakonusa.com dan Gonca’a ulaşabilirsiniz.

Dün instagram hesabımda annelerin düşüncelerini sordum. Verdikleri cevapları okumak isterseniz;  tık tık 

Şimdi biraz sizlerle lohusalık depresyonu hakkında bilgilendirme yapmak isterim.

* Lohusalık dönemi gebelikte ortaya çıkan anatomik ve fizyolojik değişikliklerin kaybolduğu, vücudun gebelik öncesi haline döndüğü doğum sonrası 6 haftayı kapsar. Bu dönemde annede birçok fizyolojik ve psikolojik değişiklikler ortaya çıkar. Annenin tüm sistemlerinin doğumdan önceki halini alabilmesi için ortalama 6 haftaya gerek vardır. Bu dönem:
* Doğum sonrası: Doğumu izleyen ilk 24 saat
* Erken Lohusalık: Doğumu izleyen ilk on gün (Postnatal dönem)
* Geç Lohusalık: Vücudun normale döndüğü, üreme organların eski haline geldiği, adetlerin geri döndüğü emzirmeyen kadında 6 hafta emziren kadında ise aylarca devam eden bir süreci tanımlar. Doğum Sonu Bakımın Amacı
* Anne ve bebeğin fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmasına katkıda bulunmak
* Anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgilendirmek
* İyi bir anne-bebek ilişkisinin gelişmesine katkıda bulunmak
* Annenin kendine güvenmesini sağlamak, aile ve sosyal çevresi içinde annelik konumunu benimsemesini sağlamak Anne ve bebeğin doğum sonu muayenesi normal durumların ve normal dışı durumların saptanması ve anne ve bebekteki değişim ve gelişimin izlenmesi ve bütün bunların kayıt altına alınmasını sağlar.

Bu süreçte yeni doğum yapan anneyi iyi desteklemek, yardımcı olmak hem anne hem de bebek için çok önemlidir.

* Gebelik ve lohusalık doğal bir yaşam olayı gibi gözükse de kadın için büyük bir stres nedeni olabilmektedir. Bu dönemde her kadın, az ya da çok kaygı yaşar. Annelerin çoğunda doğum sonrasında bebeğinin ve kendisinin sağlık durumu ile ilgili endişeleri ortadan kalktığından bir rahatlama olur. Bebeğin kucağa alınması, emzirilmesi anne-bebek bağını güçlendirir. Annelik hüznü (gebelikte ve lohusalıkta yaşanan korku ve endişeler) özellikle ilk doğumunu yapmış olan kadınların %50-80’inde huzursuzluk, sinirlilik, duygusal dengesizlik ve ağlamaklı olma durumu şeklinde görülebilir. En sık görülen belirtiler arasında uyku bozukluğu yer almaktadır. Bu yakınmalar, doğumdan sonraki ilk 3-10 gün içinde ortaya çıkar ve genellikle 20. haftanın sonunda kaybolur.

Doğum sonrası depresyon; kadınların %10-15’inde görülür ve annelik hüznüne göre daha ağır bir tablodur. En sık doğumdan sonra ilk üç ayda görülmekte ve daha sonra tekrarlayabilmektedir. Uykusuzluk, yorgunluk, dikkat dağınıklığı, ağlama nöbetleri gibi annelik hüznü sırasında görülenlere ek olarak; isteksizlik, iştah sorunu, aşırı endişe, sıkıntı, çevreye ilgisizlik, bebekle ilgili aşırı kaygı ya da boş verme gibi belirtiler görülebilir. Bebeğin doğumdan itibaren annenin yanına verilmesi, sağlık personelinin ve aile yakınlarının desteği annenin endişesini azaltır. Bebek bakımı ile ilgili anne desteklenmeli, bebeğinin bakımını kendisinin yapmasına izin verilmeli eleştirilmemelidir.
Yeni annelerin büyük bir kısmı bu dönemi çok hafif psikolojik belirtilerle geçirir. Çok az kişi ilaç ve hastaneye yatmayı gerektirecek kadar psikolojik belirtiler gösterir.
Ben kendi oğlumu 33. hafta da acil doğumla kavuştum. Ve bu süreçte beni zorlayan şey oğlumun sağlıkla büyütebilecek miyim kaygısı. Bu kaygı düzeyi Altuğunun fizyolojik sarılığı uzadıkça artmaya başladı. Oğlumu büyütemeyecekmişim duygusunu kafam da o kadar büyüttüm ki. Bunda çevresel faktörler çok etkilş oldu. Eş desteği çok önemli. Benim de eşim gerçekten çok destek oldu. Ama ilk 20 gün felaketti. Altugunun 40. gününde kendimdeki durumu fark edince profesyonel destek almaya karar verdim. İşte bu benim kırılma noktam oldu. Sütümün arttığını, işlerimi yoluna koyabildim.
Bu nedenle doğum sonrası annelik hüznü 3-4 gün içinde ortaya çıkar, 10-15 gün içinde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde sık ağlama, huzursuzluk, dikkati toplayamama, uykusuzluk, keder, sinirlilik hali duygularının yaşanmasıdır. Müdahaleye gerek yoktur. Çözümü çevredeki kişilerin olumlu yaklaşımıdır. Annelik rolüne ilişkin yeterlilik duygusunu artırarak destek verilmelidir. Yalnız kalmamalı, iş bölümü yapılmalı, annenin uyuması, dinlenmesi, iyi beslenmesinin sağlanması gerekir. Eleştirel ve suçlayıcı olmamaya dikkat edilmelidir. Bu dönemde anneler panik olmamalı, soğukkanlı davranmalı, kendilerine kızmamaları, yetersiz olduğunuzu düşünmemelidir.
Fakat bu süreç benim ki gibi uzar ise mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Bebeğinizle mutlu güzel günler dilerim

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir