Ana Sayfa / Genel / Çocuklarımızı Kazalardan Korurken Gelişimini Engellemeyin

Çocuklarımızı Kazalardan Korurken Gelişimini Engellemeyin

_P8A5948 _P8A5955

 

Her yıl evde veya sokakta çok sayıda çocuk, kazaya uğramaktadır. Bu kazaların birçoğu anne- babaların , çocuk bakıcılarının ve öğretmenlerin tedbirsizliği ve bilgisizliğinden kaynaklanır.Ve en önemlisi çocuğun yakın çevresinde ilk yardım eğitimi almış kimse olmaması ve bunun sonucu yapılan yanlış uygulamalar, çok sayıda çocuk sakat kalmasına veya ölümüne neden olmaktadır.

Bebekken dar bir alan da sıkı gözetim altında bulunan çocuk , büyüdük çerçeveye açılır.Çevredeki her şey, çocuk için, bir oyun araç, bilmediği fakat tanımak istediği bir oyuncaktır.Çocuk neyin, neden tehlikeli olduğunu kestiremez.Her şeyi deneyerek, dokunarak, tadarak, taklit ederek öğrenir. Çocuğun güvenlik içinde büyümesi ve yaşaması için ana- babaların, bakıcıların, dadıların, öğretmenlerin onun güvenliğini sağlaması , ona dikkatli davranmayı öğretmesi gerekir.

Ancak,bebeğimiz ve çocuğumuz için alacağımız güvenlik önlemleri onu kazalardan korumak içindir.Bu nedenle sadece ciddi hastalık , kaza ya da hayati tehlike söz konusu olduğu durumlar için önlemler almalıyız.Bu konuda çocuğumuzu çok kısıtlamamız, her türlü yerden ve nesneden uzak tutmamız ve bebeği baskı altına almamız onun öğrenmesini ve gelişmesini engeller.Beden ve ruh sağlığı yerinde bir çocuk sahibi olmak istiyorsak gerçekçi olmalıyız.Bebeğin-çocuğun emniyetini ve sağlığını düşündüğünüzden hiç kimsenin kuşku duymayacağını bilmelisiniz.Kazalar konusunda olağan dışı senaryolar yaratmaya özen gösterin. Çocuğunuzun iyi şeylerin yanında kuruntularınızı ve takıntılarınızı da öğrenebileceğini unutmayın.

En önemlisi bu kazalara karşı onu uyarın.Gereksiz korkutmalardan kaçının. Aksi halde, çocuğun kendine güven duygusunun gelişimine zarar verirsiniz.Onun olası tehlikelerden ve ona verecekleri zararlardan haberdar edin.Anlayamayacağın düşünerek ” yapma ” , ”dokunma”, ”elleme”, ”cızz” gibi emir cümleleri kullanmak yerine, onun anlayabileceği şekilde açıklamalar yapın.Sizi anlayacaktır, siz bile buna şaşıracaktınız.

Bebeğin ve çocuğun yaşam güvenliği için evde, okulda, kreşte vb. yerlerde güvenlik önlemleri almak birinci koşuldur.Ancak hiçbir ev veya kurum yüzde yüz güvenli olamaz.

İlk yardım, kazalar sırasında sağlık görevlileri gelinceye kadar yaralıya yapılacak işlemlerdir. Bebek ve çocuklarımız her an bir kaza ve hastalık nedeniyle yaşamsal tehlikelerle karşılaşabilirler.Bu gibi tehlikeli durumlarda olay yerinde her zaman sağlık görevlisi olamayacaktır. İlk yardım, bu konuda bilgili olamayan kişiler tarafından yapılırsa, daha vahim sonuçlara yol açabilir.Dolayısıyla anne- babaların, bakıcıların, dadıların, öğretmenlerin, çocukla birlikte olan herkesin olay yerinde yapacağı ilk yardım çok önemlidir.onun için ilk yardım yapacak kişinin iyi niyetinin yanı sıra bilgisinin de olması gerekir.

Eğer sizler ve yanınızda çalışan bebeklerinizin bakıcıları için ”Bebeklerde ve çocuklarda ilk yardım semineri” ne katılabilirsiniz. Bebeimgeliyor Anne Bebek Eğitim Merkezinde 23 Mayıs 12:00-14:00 arasında Bebeklerde ve çocuklarda ilk yardım seminerine bekleriz.İlgilenirseniz; bebeimgeliyor@gmail.com e-mail atabilirsiniz.

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir