DİŞ DOSTU DERNEĞİ ONAYLI KLİNİKLERDEN ÇENE CERRAHİSİ HAKKINDA ÖNERİ

13102645_10154247840039729_8301178419282661555_n

 

Geçtiğimiz günlerde Diş dostu Derneğinin bir toplantısına katıldım. Bu toplantıda Diş Dostu Derneği Klinik hekimlerinden Prof.Dr. Hakan Özyuvacı hepimiz için çok faydalı bilgiler paylaştılar.

Bu toplantu sırasnda Prof. Dr. Hakan Özyuvacı’ının bizlerle paylaştıklarını sizlerle paylaşmak istedim.

”Çocukluk dönemin de ağız ve diş sağlığı çok büyük önem taşımaktadır. Ağız boşluğu ve dişler insan hayatı boyunca tüm vücuttaki organlar gibi özenle korunmalıdır. Ağız sağlığının çocukluk ve gelişim dönemlerinde tüm sağlığı etkileyecek olduğu unutulmamalıdır. Ağız boşluğu denildiğin de ilk akla gelen dişlerimizdir. Dilimiz, yanaklarımız, dişetlerimiz, çene kemiklerimiz ve tükrük bezlerimizin de unutulmamalıdır. Bu bağlam da koruyucu önlem olarak sadece dişler değil diğer ağız boşluğunu oluşturan yapılar da takip edilmelidir. Bizler diş hekimi ve çene cerrahı olarak hayatın neresinde yer alırız sorusuna yanıt vermek istersek;

Bebeğimiz doğduğun da çok nadir olarak da olsa dişli doğabilir, özellikle alt çenede ön dişler ağızda yer alabilir. Bu durumda anne sütü ile beslenme problem yaratacaktır. Süt veren annenin göğüs uçları bebeğin dişlerinden dolayı yara olacak ve maalesef beslenmede problem olacaktır. Bazı bebekler dişhekimi/çene cerrahları ile bu aşamada çok erken tanışmak zorunda kalacaklardır.

Dil ve dudak bağları da bebekler ve çocuklar için çok önemlidir. Özellikle yutkunma ve konuşma esnasında bazı hecelerin telafuzunda zorluk yaratabilirler. Yine bir Çene cerrahına ihtiyaç var!

Çocuklar bebeklikten çıkıp büyümeye başladığın da yürüme ve beraberinde gelen hareketlilik, dış dünya ile yakınlaşmak onları bazı olumsuzluklar ile karşı karşıya bırakabilir. Bu olumsuzlukların başında travma gelmektedir. Düşen çocuk; yüzünü, çenesini çarpabilir. Dişi yerinden fırlayabilir, hemen düşen dişi bir bardak sütün içine koymak veya çocuğumuz yapabiliyor ise dişi yutmadan dilinin altında tutmasının sağlayarak diş hekimine gitmek gerekir. Travma (darbe) alan çene zorda olsa kırılabilir ve özellikle küçük çocuklarda bu durum gözden kaçırılmamalıdır. Çene de meydana gelen kırık gelişme ve büyüme noktalarının olduğu bölgelerde is eve gözden kaçırılırsa ileri ki yaşlarda yüzde asimetriler meydana gelir. Şüpheli durumlarda mutlaka ilgili hekime gidilmelidir.

Özellikle karışık dişlenme dönemi dediğimiz dönem de dikkat edilmesi ve gözden kaçırılmaması gereken bir konuda gelişim kistleridir. Dişler çene kemiğimiz içinde bir kese içinde oluşurlar bazen birçok sebep ile bu keseler kistik oluşumlara sebebiyet verebilir. Kistler dişleri iter çene yapısını ve çene ilişkisini bozarlar. Kontroller yapılırken bu noktalarda gözden kaçırılmamalıdır.

Bir çene cerrahı olarak bebeklik ve çocukluk döneminde karşılaşılması olası durumları sizlerle paylaşmaya çalıştım. Hepinize sağlık ve mutluluk dolu bir hayat dilerim.”

Bu toplantıdan sonra ilk yapmaya karar verdiğim şey oğlum Altuğ’uyu bir diş hekimine getirmek olacak.

Check Also

Emzirme sürecinde size neler gerekir?

    EMZİRME sürecinde size neler gerekiyor? Sorunun cevabı bebek ve anne , tabii ki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir