Ana Sayfa / Genel / Ekici Ailesi ile tanıştım

Ekici Ailesi ile tanıştım

Peynir bizim aile için kahvaltının olmazsa olmazı. Çok severiz, hep de hemen hemen her çeşidini.

 

image
Geçtiğimiz günlerde Ekici markası ile tanıştım. Pek çok çeşidi var. Ekici ile tanıştığım toplantıda her çeşidini denedim.
Ben yımuşak peyniri çok severim. Lokum tadında Ekici peynir favorim oldu. Hatta eve giderken aldım:))Altan da sert yağlı peyniri sever. Onu da denedim bence çok başarılı. Altuğ da tel peynir ve labne sever. Ekicinin bu peynirleri de çok başarılı.
Ekici ile tanıştığım toplantıda ailenin Antalyalı olduğu ve aile şirketi olduğunu öğrendim. Ekici peynirlerinin diğerlerinden en büyük farkı; peynir için seçilen sütn kalitesi, miktarı ve üretim tekniğiymiş.

Diyetisyen Selahattin Dönmez de toplantıda bizlere peynir ile ilgili çok güzel bilgiler ve tarifler paylaştı. Özellikle saklama koşulları hakkında edindiğim bilgiler çok ilgimi çekti.
Peynirleri +4 derecede saklanmalı, ısı arttıkça içinde miktoorganizmalar arttığı için saklarken ısıya dikkat etmek önemliymiş.
Ambalajı hasar görmemiş ve soğuk zinciri bozulmamış peynirler, paketinde yazan son kullanma tarihine kadar tüketmeliymişiz.Paketinden çıkan peynirler, hava almayacak şekilde bir saklama kabında ya da strech filmle sarılarak buzdolabında saklanmalı.Çeşidine ve özelliğine bağlı olarak 3-7 gün içinde mutlaka tüketilmeliymişiz.
Yumuşak ve özellikli yapısını nedeniyle salamura suyunda muhafaza edilemeyen Ekici lokum kıvamındaki beyaz peynir, ambalajı açıldıktan sonra, hava almayacak şekilde muhafaza edilmeli.
Sürülebilir peynirler, ambalajı açıldıktan sonra kase içinde tat ve tazeliğini uzun süre koruyamaz. Bu nedenle sürülebilir kıvamdaki peynirler açıldıktan sonra 2 ila 3 gün içinde tüketilmelidir.
Peynirleri aldığımız kapta saklamamız, içinde peynir altı suyunun da peynirin daha uzun ömürlü olması açısından dökmeden kutu içinde saklanmalıymış. Özellikle labne,krem peynirleri porsiyon olarak servis edilmeli ve yenmeyenler aynı kutuya konmamalıymış.

image

 

Bir de sizlerle Diyetisyen Selahattin Dönmez’in bizlerle paylaştığı tarifi;
Peynirli kurabiye
3 parça lokum tadında Ekici peynir
tuz karabiber
kakule
2 yumurta hepsini karıştır.
İnce kıyımış dereotu ekle.
Alabildiğine yulaf ekleyip,yemek kaşığıyla yağlı kağıda koyup,180 derece fırında 15-20 dk pişir.
Selahattin bey bizler için yaptırıp getirmiş. Çok lezzetliydi. İçine tuz, karabiber ve kakuleyi çıkardığınızda bebeklere(+8ay) yapabilirsiniz.

Ek gıdaya geçen bebekler içinde Lokum tadında beyaz peynir, labne, tel peynir kullanabilirsiniz:))

www.ekicipeynir.com bakabilirsiniz. Oeynir hakkında bilgi almanın yanı sıra çeşitleri hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu davet için Sevgili Nora’a ve Ekici ailesine çok teşekkürler.Ayrıca emgin bilgileriyle bizleri bilgilendiren Diyetisyen Selahattin Dönmez’e de çok teşekkürler.

Check Also

Kök Hücre Tedavisine Başlanmadan Bilinmesi Gerekenler

  Çünkü henüz uygulanan tedavilerin tamamı bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Ne var ki, çalışmalar çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir