Yoğurt mayalamak

sut-yogurt-yapimi-640x364

Sütün yeterince sıcak olmaması yoğurdun mayalanmasını engeller. Aynı şekilde süt çabuk soğursa mayalanma olmaz, dolayısıyla üstünü çok sıkı kapatmanız gerekir. Kışın radyatörlerin üzerinde bekletebilirsiniz, yazın da yavaş soğuması için çelik tencere kullanabilirsiniz. Sütü mayalanmaya bıraktıktan sonra hareket ettirmemek gerekir.

Tarif

Malzemeleri,

100cc süt,1 çay kaşığı yoğurt mayası,

Yoğutun mayalanması;

Sütü kaynatın ve 36-37 dereceye kadar soğumasını bekleyin. Yoğurt mayasını 1-2 kaşık sütle sulandırarak ekleyin ve yavaşça karıştırın. Tencereyi hareket ettirmemeye özen göstererek kapağını kapatın, iki kat battaniyeye sarın ve sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakın. Kımıldatmadan 3-4 saat bekletin. Daha sonra buzdolabında 2-3 saat dinlendirin.

inek sütü iLe mayalamak istemezseniz  yoğurdu mama ( devam sütü ) ile hazırlayabilirsiniz.

100ml hazırlanmış hazır mama (3 ölçek toz mama ve 90cc su)

1 çay kaşığı yoğurt mayası

Hazırladığınız mama ılık iken (yaklaşık 43-44°C), biraz sıvı mama ile karıştırdığınız yoğurt mayasını ekleyin. 3-4 saat sıcak bir ortamda mayalanmaya bırakın.

Anne sütü ile de mayalayan anneler var. Mayalamak için sütünüzü hemen sağıp, mayalamalısınız. Maylanan yoğurdunuz biraz cıvık olabilir. Tadı yoğurt gibidir. Anne sütünden yoğurt mayalanmalı mıdır? Tartışılır bir durum. Benim fikrim; anne sütünü bebeğinize süt olarak vermenizden yana:)

Check Also

9-12 Ay Bebek Menüsü

Artık bebeğiniz pek çok şeyi deneyimledi. Yavaş yavaş akşam öğününe başlıyoruz. Bu aydan sonra artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.