Ana Sayfa / Bebek Bakımı / Bebekle Tatile çıkmak

Bebekle Tatile çıkmak

 

????????????????????????????????????

Bebeğiniz yeni doğduğu ilk yıl tatil planı yapmak aileler için hep düşündürücü bir durumdur.Bence ilk yıl tatil çin en kolay dönemdir. Neden mi?

 

Bebeğimizi beslemek için özel bir şeye ihtiyacımız yoktur. Pusetinde / ana kucağında sakin sakin uyuduğu bir yıldır. İlk yıl bebeğinizi anne sütüyle beslersiniz, uyanık kalma süredi kısasır ve diğer zamanlarda uyur.

2 yaşına doğru emekleme, yürüme zamanıdır. 3 yaş kendi kendine birleyler yapmaya çalışan fakat hep gözetiminizin altında olması dönemdir. 4. yaştan sonra işler biraz daha kolaylaşabilir.

İlk yıl tatile gitmeden ilk yapmanız gereken çocuk doktorunuzdan onay almak olmalıdır. Doktorunuzdan acil durumlarda size gerekeceklerin listesini alabilirsiniz. Ateş düşürücü, alerji şurubu gibi. Bu liste hayat kurtarıcı olacaktır.

Güneş kremi konusunu da doktorunuzla mutlaka konuşın. 6. aydan sonra güneş kremi tavsiye ediliyor. Ben oğlummiçin kullanmıştım. İlk tatile 7-8 aylık gibi gitmiştik. Plaja çıkmadan yarım saat önce güneş kremini sürüp, dışarı çıktık.Sık aık da tekrarlamıştım, krem sürmeyi.

Güneşten bebeğinizi korumak için siperli şapkalra tercih edin.

Güneşin dik gelmeye başladığı saatler olan sabah 10.00 – 10.30’dan ikindi saat 16.00’ya kadar güneşten sakının. Yine de bu saatler arasında güneş altında kalacaksa; bahçede bile oynayacak olsa, güneş kremlerini sürün. Unutmayın, güneş yanıklarının çoğu plajda değil günlük oyunlar sırasında olmaktadır! Bulutlu ve sisli havalarda da güneş yanıkları olabilir. Bulutlar güneş ışınlarının zararlı ultraviyole dalgalarını süzmez. Ayrıca serin ve rüzgarlı havalarda ciltte hissedilen serinlik de, güneş yanığı oluştuğunun anlaşılamamasına neden olur.

Bu arada bebek arabanızın da tam yatan ve konforlu olması da önemli. Arabanın içi için havlu kılıflar satın almıştık. Bu şekilde terlemesini öneledik. Müslin bezlerin de her boyutu vardı. Daha ince olan tülbentlerim de vardı. Özellikle puşetin üzerine örtüyordum.

Eğer anne sütünün yanı sıra mama veriyırsanız temiz ılık su için termos iyi bir alternatif.

Deniz kenarında bebeğinizin elini yüzünü silmek için Bebek bakımı suları çok kullanışlı oluyor. Ben oğlum için Mustela’nınkini kullanmıştım.

Gideceğiniz yerde bebeğinize uygun yatak olup olmadığını kontrol edin.

Tatile gittiğiniz ilk gğnlerde bebeğiniz yerni yatidırgayabilir. Uyku düzeni, beslenme düzeni değişebilir. 1-2 gün bebeğinize müsade edin.

Tatile nasıl gideceksiniz?

Eğer kara yoluyla arabanızla gidecekseniz; bebeğinizi araba koltuğu mutlaka olmalı ve tüm yolculuk boyunca onun içinde olmalıdır. Sık sık bebeğiniz için molalar verebilirsiniz. Uçakla gidecekseniz ; uçak kalkarken ve inerken kulakları rahatsız olmaması için emzirmek veya emzik vermek işinize çok yarayacaktır.

Tatil öncesinde yanınızda olacakları listelemek  bavulunuzu hazırlarken size kolaylık sağlayacaktır.

Şimdiden sizlere iyi tatiller💕

 

 

 

Check Also

Yenidoğan Bebeklerde Uyku için İpuçları

Yenidoğan Bebeklerde Uyku İçin İpuçları Bebeğiniz doğana kadar uykuyla ilgili bir fikriniz yoksa, bebeğiniz doğunca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir