Ana Sayfa / Emzirme / Emzirme sırasında gebelik

Emzirme sırasında gebelik

 image

Anne sütü ikinci yılında da bebeğin enerji ve besin ögeleri gereksinimlerinin büyük bir bölümünü karşılamaktadır. 3 yıla gelindiğinde ise çocuk artık aile besinlerini çok kolaylıkla tüketebilir ve malnütrisyon riski de daha azdır. Emzirme artık yavaş yavaş bırakılmalıdır. Çocuk özellikle hastaysa, yorgunsa ya da üzgünse bu dönemde bile annesini emmek isteyebilir. Birçok anne bebeğini emzirirken hamile kalırsa emzirmeyi hemen bırakması gerektiğine inanır. Bu gerekli değildir. Sütü bebeği için zararlı değildir. Ancak kasılmaları, ağrısı ve benzeri sıkıntıları varsa doktor kontrolü sonucunda bırakmasına karar verilmeli, aksi takdirde emzirmeye devam etmelidir. Eğer kasılmalar ya da benzeri olumsuzluklar nedeni ile bırakacaksa bile emzirmeyi aniden bırakmamalıdır. Aniden sütü kesmek bebeği üzecektir.

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

2 Yorumlar

  1. Merhaba, bebegim 15 aylik ve biz ikinci cocuk icin asilamalara baslamak istedik, doktorumuz emzirmeyi kesmemi istedi asilama dan olumlu sonuc alabilmek icin.. Sabah uyandiginda saat 7-8 gibi, oglen uykusundan once, aksam yatmadan once saat 8:30 gibi, gece 1:30 gibi emziriyorum.. Bazen de gece Sabah à karsi saat 5 gibi yine emziriyorum.. Size sorum su ? Hangi ogunu kaldirmakla baslayayim ? Ve nasil yapayim ? Bunun harucinde gunluk bir kucuk biberon inek sutu de iciyor, yaninda bulunduruyorum ve emzirdikten sinra doymadigi zaman iciyor ô sutten..

    • Belirtmeyi unuttum, ek gida da veriyorum, sabah kahvalti, oglen yemek ac ise, uykusundan sonra meyveli yogurt, aksam yemek.. Ama cocugumun pek istahi yok, her zaman az yiyor. Sutum de az hep, Dr her ay ek sut vermemi istese de, bebegim yeni bir aydir ek sut icmeye basladi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir