ANNE SÜTÜNÜ ARTTIRMAK İÇİN 5 ÖNERİ

bebek_emzirme_582064625500

 

Anne sütü; bebeğimize vereceğimiz en büyük hediye. Hal böyle olunca da bebeğimiz doğduğu andan itibaren yeni annenin endişeleri , kaygıları başlıyor; ”Sütüm yetiyor mu, nasıl arttrmalıyım?” .

Her annenin sütü bebeğine veya bebeklerine yeter. En başta annenin buna inanması en önemlisidir. Vücudumuzda sütü yapan prolaktin emzirdikçe salınır. Ama sütün kanallardan bebeğe ulaşması için oksitosin denilen hormon devreye girer.Bu hormon çok çekingen, stresten etkilenen bir hormon.Anne gerildikçe , stres düzeyi arttkça salınımı yavaşlar ve süt bir türlü bebeğe ulaşmaz. Anneye sorarsın, ne yapıyorsun diye. Herşeyi yapıyor ve süt halen yoksa o zaman stres durumunun etkili olduğunu söyleyebiliriz. Onun için emzirme sürecinin güzel geçmesi için en başta kendinize ve bebeğinize inanmanız, kendinize vakit ayırdığınız bir süreç olmasına gayret etmek en önemlsidir. Bundan sonrası teknik detaylardır ve çözümü bellidir.

İkinci en önemli, konu da bebeği doğru pozisyonda emzirmek. Mutlaka buna anneler dikkat etmeliler. Eğer bebeüğiniz doğru pozisyonda emmezse sütünüze tam olarak ulaşamaz, her geçen gün de azalmaya başlar. Bunun yanında göğüs uçalrınız da yara olur ve size hep sıkıntı verir. Bunun için hasatneden çıkmadan bebek hemşiresinden doğru pozisyonda emzirmeyi öğrenin.

Anne sütünü arttırmak da; bebeği her istediği zaman istediği kadar emzirmek de çok etkili. Anne sütü ne kadar talep olursa o kadar çok olacaktır. O nedenle sütünüzü arttırmak istediğinizde bol bol emzirin. Özellikle ilk on gün boyunca saatte bakmasızın , hangi göğsü emzirdiğinize bakmaksızın bol bol emzirin . 10-12. gün sonunda artık anne sütünüz olgunlaşma sürecini tamamlandığından emzirme sürenizin ortalama 15-12 dk sürdüğü seanslar şeklinde olmasına ve anne sütünün yağlı kısmını emmesi gayret edilmelidir.

Anne sütünüzü bol bol emzirdiğiniz halde artmıyor diye düşünüyorsanız o zaman pompanızla mutlaka her beslenme sonrasında 15 dk. sağma yapın. Bu sağmalar hep emzirme sonrasında olmalıdır. Çıkan süt miktarına lütfen kafayı takmayın. Çıkan miktar az olabilir. Bu sağma işlemiyle  göğsünüze bol bol ileti göndererek sütünüzün  artması sağlanmaktadır.

Bunların dışında içtiğiniz su miktarı ve annenin beslenmesi de anne sütünü arttırmada çok etkilidir.Gün için de ortalama 2-2,5 lt su içmek çok önemlidir. Suyun yanı sıra 3-4 fincan rezene çayı ve emziren anneler için satılan hazır çaylardan içilmelidir. Su içmek için sizlere bir öneri; her emzirme sonrasında büyük bir bardak su içip, yanında 3-4 ceviz -badem yemek hem sütünüzü arttırır hem de anne sütünüzün yağ miktarını arttıracaktır. Emziren bir anne özellikle süt arttırma dönemindeyse mutlaka hayvansal proteine ağırlık vermelidir. Bu süreçte baklagillerden de yararlanılmalıdır.Ama emziren bir anneye baklagiller gaz yapıyorsa uzak durmakta fayda vardır. Bunların dışında dereotu, dut, üzüm, bira mayası, koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler süt yapar. 3 ana öğün , 3 ara öğün şeklinde beslenen bir annenin sütü de artacaktır.

Kısacası bir anne kendine ve bebeğine inanarak emzirme sürecine başladığında bol bol emzirdiğinde, yeteri kadar su için, gerekirse pompa ile sağma yapar ve sağlıklı beslenirse sütünün artmaması için hiç bir neden yoktur.

 

Daha fazla emzirme hakkında yazı okumak isterseniz ;tık tık

Sağlıklı, mutlu ve bol sütlü günler:))

Check Also

Cumartesi günü Yaptığım EmzirmeSemineri

              Bu cumartesi günü Marga da Emzirme seminerim oldu.Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir