Ana Sayfa / Emzirme / Anne Sütünün Saklanma Koşulları

Anne Sütünün Saklanma Koşulları

anne-sutu-ile-ilgili-oneriler-520x245

STERİL SÜT SAKLAMA POŞETLERİNİN SAĞLIKLI KULLANIM YÖNTEMLERİ

Süt Saklama Poşetleri emzirme döneminizde, özellikle çalışan bir anneyseniz sütünüzü depolayabilmenizin en güvenilir ve pratik yoludur.

Ofiste gün boyu birikip göğsünüzde şişkinlik yapan ve ağrılara sebebiyet veren fazla sütünüzü düzenli aralıklarla bir süt sağım pompası yardımıyla sağıp, steril süt saklama poşetleriyle depolayarak bebeğinize ulaştırabilirsiniz. Böylece emzirme döneminiz süresince özel yaşamınızda ve işyerinizde herhangi bir problemle karşılaşmadan bebeğinizi anne sütüyle beslemenin iç huzurunu yaşarsınız.

Sağılan Sütü Saklama Koşulları :

Sağdığınız anne sütünü (50cc – 100cc), steril süt poşetleri ve süt saklama kaplarıyla;

Oda sıcaklığında 3 saat

Buz dolabında 3 gün,

Derin dondurucuda 3 ay muhafaza edebilirsiniz .

Özellikle yeni doğmuş bebeklerin tüketecekleri miktar az olduğu için ortalama 180 cc kapasiteli steril süt poşetleri, bir sağımda dolmayacaktır. Bu durumda 3 saat aralıkla tekrar sağdığınız sütünüzü ısı farkını dikkate aynı poşete ilave edebilirsiniz. Örneğin ; 2 – 3 saat önce sağılıp dolaba konmuş 50 cc lik süt soğumuş olacaktır. Yeni sağılan süt vücut sıcaklığında olacağı için buzdolabındaki sütle karıştırılmamalıdır. Bu durumda yeni sağdığınız sütü buzdolabında aynı ısıya getirdikten sonra eski sütün üstüne ilave edebilirsiniz

Dondurulmuş Anne Sütünün Eritilmesi ve Isıtılması :

1.aşama : Derin dondurucuda 3 ay beklettiğiniz anne sütünü kullanabilmek için önce buzdolabı rafına indirerek 6 – 8 saat süresince çözülmesini beklemelisiniz.

2.aşama : Buzdolabı rafında çözülmüş anne sütünün sadece kullanılacak miktarı dışarı çıkarılmalıdır. Geri kalan süt buz dolabında 24 saat daha bekleyebilir.

3.aşama : Anne sütünün fazla ısıtılması protein kaybına neden olur, sütün içinde oluşan sıcak noktalar bebeğinizin ağzını yakabilir. Bunun için oda sıcaklığında çözdürülmeli, kesinlikle herhangi bir ısıtıcı cihaz (mikrodalga fırın) kullanılmamalıdır.

Önerilen, süt poşetini ağzı dışarıda kalacak şekilde sıcak su dolu bir kabın içerisinde hareket ettirerek çözdürmektir (ben – mari yöntemiyle). Çözülen sütü hafifçe çalkalayıp, bileğinizin iç tarafına bir damla damlatarak uygun ısıda olduğundan emin olduktan sonra bebeğinize bir kaşık yardımıyla verebilirsiniz. Isıtılan süt tekrar buzdolabına geri konulmamalı ve her zaman en eski tarihte dondurulmuş süt çözdürülmelidir. Çözdürülmüş süt, buzdolabında bekletilmeli. Mutlaka 24 saat içinde tüketilmeli, arta kalan süt dökülmelidir.

Daha fazla emzirme hakkında yazı için ; tık tık

Check Also

Anne sütü arttıran Süt Şelalesi

IMG_8455   Anne sütünü Arttırmak için yapılan en önemli şey bol bol emzirmektir, en başta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir